Design Cabinet CZ

06.09. 2022 - 06.09. 2022

Ceny Czech Design Award

Festivaly a veletrhy

Festival designové tvorby Czech Design Week zakončil v neděli 4. září svůj 9. ročník v pražské Výstavní síni Mánes vyhlášením cen Czech Design Award. Zaměřují se především na ocenění talentovaných designérů a tvůrců.

Cenu v kategorii Objev roku udělila letošní porota festivalu sklářské umělkyni a studentce pražské AVU Pavlíně Šváchové, která ve své tvorbě balancuje na hranicích designu a volného umění. V kategorii Best of Design za nejzajímavější designový produkt si cenu odnesla značka Space of Space bratrů Jakuba a Martina Klimešových, kteří na festivalu Czech Design Week představili své ohýbané kovové stolky Jupiter.

Za Nejlepší instalaci, která se v rámci letošního festivalu prezentovala, si cenu odneslo duo Mikolášková&Drobná, pod kterým tvoří designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná. Designérky představily střípky z nové kolekce Thanks Girls!, která je inspirovaná průkopnicemi designu z přelomu 19. a 20. století

Letošní čtrnáctičlenná porota festivalu, kterou tvořili odborníci z řad zkušených designérů, teoretiků designu, pedagogů a zástupců kulturních médií rozhodovala skrze anonymní hlasování během průběhu festivalu. Jeho výsledkem bylo také udělení Zvláštního uznání poroty, a to studiu ADEMI, pod kterým tvoří módní kolekce designérka Adéla Mitrengová, a které na festivalu představilo sladkou kolekci doplňků Candy Shop.

Cenu festivalu, která je udělována organizátory designové přehlídky, získalo Studio 3 módních návrhářů Venduly Menšíkové, Jana Syrovátky a Václava Černého, kteří společně studují na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Zvláštní uznání festivalu si pak z letošního devátého ročníku odnesla česká rodinná značka Triant, která dlouhodobě spolupracuje s českými designéry a podporuje zejména začínající tvůrce a studenty.

Dlouhodobý cíl festivalu Czech Design Week směřuje zejména k podpoře začínajících designérů a studentů, kterým dává festival často příležitost poprvé vystavovat na podobných přehlídkách v Česku i zahraničí a poskytuje rady, jak pracovat s konceptem panelových instalací i vlastní prezentace pro větší úspěch na větších designových akcí v zahraničí.

Více informací v příloze a na ww.czechdesignweek.cz

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu