Design Cabinet CZ

10.09. 2023 - 10.09. 2023

Ceny Czech Design Award 2023 uděleny

Soutěže

Jubilejní 10. ročník festivalu designové tvorby Czech Design Week skočil (http://www.designcabinet.cz/10-rocnik-festivalu-czech-design-week-predstavi-projekt-new-generation). Součástí této přehlídky je udělení cen Czech Design Award.

Hlavní cenu v kategorii Best of Design obdržela multioborová umělkyně a designérka Pavlína Šváchová za kolekci šálkových objektů, které jsou výsledkem hledání cesty v posouvání hranic mezi uměním a designem. Cenu v kategorii Objev roku získal sklářský designér a student ústecké Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FUD UJEP) Jakub Knápek, který veřejnosti na Czech Design Weeku představil svou letošní bakalářskou práci. Práce s názvem Statické záznamy představuje výsledek autorova experimentování s tavenou plastikou.

Cenu poroty za nejlepší instalaci získala mladá slovenská designérka Lucia Kružlicová, která působí pod značkou Lukru design, a která na Czech Design Weeku představila hravou instalaci s názvem emotionaLAB zaměřující se na emoční design.

Letošní čtrnáctičlenná porota festivalu, kterou tvořili odborníci z řad zkušených designérů, teoretiků designu, pedagogů a zástupců kulturních médií, rozhodovala skrze anonymní hlasování během průběhu festivalu. Jejich výsledkem bylo také udělení Zvláštního uznání poroty, a to designérce Markétě Masnicové, která studuje v ateliéru Produktový design na FUD UJEP, a která kromě své bakalářské práce, kolekci multifunkčních brýlí Monocat, představila také betonovou kolekci aromalampy a difuzéru.

Cena festivalu, která je udělována organizátory designové přehlídky Czech Design Week, letos zamířila duu NabilkovaxAdus, pod kterým tvoří designéři Katarína Nábilková z ateliéru K.O.V. na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM)  a Adam Pisca, který letos úspěšně završil studium v Ateliéru textilní tvorby taktéž na UMPRUM. Zvláštní uznání festivalu si z letošního ročníku odnáší designér skla, šperku a keramiky Vlastimil Šenkýř, a to za nápaditou práci ve sklářské tvorbě, ve které neustále formou experimentu hledá a posouvá materiálové možnosti.

Jubilejní desátý ročník festivalu Czech Design Week představil přes 120 vystavujících z řad designérů, začínajících tvůrců a studentů, a také studii a značek. Právě tvorba mladých designérů a studentů uměleckých škol na letošním ročníku převládala. Dlouhodobým cíl festivalu Czech Design Week přitom směřuje k podpoře začínajících designérů a také mladých studentů, kterým dává festival často příležitost poprvé vystavovat na podobných přehlídkách v Česku i zahraničí a poskytuje rady, jak pracovat s konceptem panelových instalací i vlastní prezentace pro větší úspěch na větších designových akcí v zahraničí.

 

Pokud se chcete dovědět více o oceněných autorech, otevřete si přílohu nebo se podívejte na:
IG: @triantfurniture 

 

 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu