Design Cabinet CZ

23.07. 2020 - 20.08. 2020

Česká centra se zapojují do Roku Adolfa Loose

Workshopy a semináře

Rok 2020 byl vyhlášen Rokem Adolfa Loose, od jehož narození uplyne letos 150 let (1870 – 1933).

Do oslav se zapojují i Česká centra programem Adolf Loos – Pioneer of Modern Living, speciálně připraveným pro on-line prostředí. Prostřednictvím facebookové a instagramové platformy se návštěvníci seznámí nejen s průřezem Loosovy tvorby v Čechách a na Moravě, realizacemi jeho staveb, ale i s jeho pozoruhodnou osobností.  Celou sérii zahájí ve čtvrtek 18. 6. 2020 v 18 hodin streamovaná prohlídka Winternitzovy vily v Praze.

Půlroční virtuální cesta po stopách Adolfa Loose  – i tak lze nazvat cyklus připravený Českými centry. Průvodcem bude speciálně vytvořená facebooková stránka

https://www.facebook.com/AdolfLoosPioneerofModernLiving, která provede virtuálního návštěvníka všemi Loosovými realizacemi v Čechách a na Moravě a současně zájemce i návštěvníky blíže seznámí s osobností architekta, který je pro své výroky často označován jako kontroverzní. Nabídne totiž výběr Loosových citátů a odborné posty kurátora Filipa Šenka. Poslední obsahovou součástí stránky bude prezentace projektů připravovaných v ČR v rámci Roku Adolfa Loose,  jehož  nadčasové  dílo je pro svou vizuální atraktivitu zajímavé také v on-line prostředí.
Projekt Adolf Loos Pioneer of Modern Living začíná 18. 6. 2020 v 18 hodin streamovanou prohlídkou Winternitzovy vily s architektem Adamem Gebrianem v rámci programu „Překvapivé stavby“ na Mall TV, který je zároveň součástí on-linové verze prestižního Londýnského festivalu architektury (London Festival of Architecture, 1.–30.6. 2020).  

Další streamovaná prohlídka proběhne 23. 7. Tentokrát půjde o návštěvu interiéru Bauerova zámečku v Brně, kde on-line návštěvníky doprovodí architektka Lenka Štěpánková. Ve čtvrtek 20. 8. si na své přijdou i zahraniční diváci, neboť je čeká premiéra otitulkovaného dílu pořadu Překvapivé stavby. (Adam Gebrian se v něm tentokráte zaměří na plzeňské interiéry).

Podzimní program počítá s oslovením odborné veřejnosti prostřednictvím cyklu tematických přednášek.

Přestože je projekt Adolf Loos – Pioneer of Modern Living cílen především na zahraničního návštěvníka (odehrává se výhradně v angličtině), díky sdílení na sociálních sítích má šanci zaujmout také české publikum. 

Na poznávací sérii naváže podzimní výstavní projekt Loos in Pilsen, který aktuálně vzniká ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni (pod autorským vedením Petra Domanického) a městem Plzeň. Tématem budou plzeňské interiéry, které jsou díky svému rozsahu světově jedinečné.

Organizátoři se rozhodli představit Adolfa Loose  pro jeho zásadní přínos architektuře. Svým myšlením i samotnými realizacemi ovlivnil soudobou architekturu, inspiroval pozdější dění a směřování současné architektury v mezinárodním měřítku. Jeho princip vnitřního upořádaní prostoru tzv. „raumplan“, spočívá v tvrzení, že od plochy místnosti a její funkce se odvíjí její výška. Jeho domy tak nejsou rozvrženy na klasická patra, ale často v patrech 1 a ¼, 2 a ¾, kdy se jedinec ihned ocitá v jiné a další místnosti. Adolf Loos se neméně zapsal do dějin i v oblasti interiérové tvorby – ta je prvotřídní ukázkou architektova uvažování o modernistickém pojetí životního stylu. Loos byl tak vizionářem moderního bydlení, jehož myšlenky ovlivnily i dnešní život.

Více informací v příloze a na: www.czechcentres.cz  

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu