Design Cabinet CZ

10.09. 2021 - 12.09. 2021

Czech Design Week

Festivaly a veletrhy

Osmý ročník festivalu Czech Design Week se letos představí v prostorech Paláce U Stýblů (Palác Alfa) v Praze na Václavském náměstí, které nejsou veřejnosti běžně přístupné.

Ve dnech od 10. do 12. září zde představí současnou českou designovou tvorbu napříč různými odvětvími. Autor letošního vizuálu přehlídky Czech Design Week 2021 je běloruský designér a student Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Sergei Gavroche. Přihlášky běží do konce července, ty nejzajímavější a nejoriginálnější návrhy obdrží pozvání na festival zdarma. 

Poslední rok sice přinesl přerušení veškerého kulturního života mimo online prostředí, neznamenal ale konec tvůrčí činnosti. Většina českých designérů a návrhářů od etablovaných jmen po začínající studenty a umělce průběžně dokazuje, že i v těžkých podmínkách česká designová tvorba vzkvétá a prostupuje každodenním životem. Chceme tak pokračovat v platformě přehlídky Czech Design Week, která již od svého vzniku propojuje jednotlivé designéry i veřejnost.

V rozmezí tří dnů nabídne od 10. do 12. září přehlídka formou panelových instalací tvorbu českých i zahraničních designérů, studentů, značek a studií napříč všemi obory designové tvorby od interiérového a průmyslového designu přes sklo, keramiku, fashion a šperk až po grafiku a vizuální tvorbu. Nebude chybět také každodenní doprovodný vzdělávací a hudební program. Letošním ročníkem totiž dominuje především snaha si festival společně s vystavujícími i návštěvníky užít. Stále opatrně a bezpečně avšak o nic míň intenzivněji než v minulých letech.

I proto se letošní ročník festivalu vrací do centra Prahy a zpřístupní jinak uzavřené interiéry funkcionalistické perly Václavského náměstí, Paláce U Stýblů, jež koncem dvacátých let navrhli architekti Ludvík Kysela a Jan Jarolím pro tehdejší knihkupce Václava Stýbla.  

Ikonický prostor hostil legendární Nové divadlo, jež se stalo domovskou scénou prvorepublikového herce Oldřicha Nového, kavárnu Boulevard (později pojmenovaná Alfa) i kino Alfa, které jako první u nás disponovalo technologií širokoúhlého formátu CinemaScope, a které hostilo premiéry velkofilmů jako například Amadeus Miloše Formana. V 60. letech zde také našlo krátký azyl divadlo Semafor. Budova, která po většinu 20. století byla jedním z center kulturního života v Praze a nyní stojí před celkovou rekonstrukcí, je tak příhodným místem pro oslavu návratu a nové svobody.

Pro návrh vizuálu letošního ročníku oslovili organizátoři přehlídky běloruského multidisciplinárního designéra a studenta Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na pražské UMPRUM Sergeie Gavroche, jenž vtiskl festivalový optimismus do hravé a barevné podoby. 

Přihlášky jsou otevřené komukoliv, kdo se nebojí předvést svou tvorbu a nechat ji projít kurátorským dohledem. Zasílat je můžete do 31. července prostřednictvím webového formuláře. Ty nejzajímavější a nejoriginálnější návrhy instalací obdrží pozvání na festival zdarma.

 

Přihlášky do 31. 7. 2021: https://prihlaska.czechdesignweek.com/

Web: https://www.czechdesignweek.com/

FB: @CZDW.CZ IG: @czechdesignweek

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu