Design Cabinet CZ

22.08. 2022 - 30.12. 2022

#CzechInExhibition

Výstavy

Česká centra představí v rámci projektů Czech In v Evropě výstavu českého skla #CzechInExhibition.

Sklářské řemeslo a umění na území Čech je v Evropě a ve světě proslulé. Je tomu též proto, že čeští skláři vždy dokázali na trh přijít s novinkami, které je zásadně odlišovaly od konkurence. A je tomu tak i dnes. Výstava #CzechInExhibition představí zásadní inovační vklady do světového sklářství (užitkové sklo, technické sklo, skleněná bižuterie) od jeho počátků po současnost. Přispěje tím k vnímání tohoto řemesla na území České republiky jako inovační dovednosti s dlouhou tradicí. Česká centra prezentují české sklářství dlouhodobě a programově.

Výstava je rozdělena do dvou částí - zatímco historická část (Origins) představí současnými výrobci zhotovené české inovační bestsellery dávné i nedávné minulosti - současnost (New Era) se zaměřuje na aktuální inovace z období po roce 2000. Výstava navíc poukazuje na spojení sklářství s dalšími českými fenomény – pivovarnictvím, automobilovým průmyslem či nanotechnologií.

 

Projekt byl premiérově uveden ve Španělských královských sklárnách a muzeu skla v La Granje, kde oficiálně otevřel oslavy Českého předsednictví na pyrenejském poloostrově. V rámci španělského uvedení probíhají přednášky a workshopy s českými skláři pro veřejnost. V říjnu bude projekt prezentován na Katedře architektury v polské Poznani na Politechnice. Předsednictví bude výstava uzavírat v Českém domě v Bratislavě v rámci Bratislava Design Weeku 2022, kde bude výstava rozšířena o inovaci sklárny RONA a doplní tak výstavu o slovenskou sklárnu.

Vystavovatelé

Greya – Pavla WeberováMoserPAS JablonecGlassborAG PlusRautis Poniklá, Ladislav Ševčík Bohemia CrystalKavalierglassSeveroskloLhotskýPreciosa Ornela, Estrela Es-Press, Preciosa ComponentsRaltonBohemia MachineEcoglassPreciosa VinolokLasvitBrokiglass, Zuzana Krejčová, Jakub Petr Quartz.

 

 

 

 

Více informací na: CZECH IN / Česká centra - Praha (czechcentres.cz)

Foto: Aleš Kosina (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou), Kristina Hrabětová, Anna Pleslová

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu