Design Cabinet CZ

13.07. 2020 - 30.09. 2020

Díky Landscape festivalu získal Žižkov obří obraz Patrika Hábla na fasádě paneláku

Festivaly a veletrhy

Landscape festival vtrhlo do Prahy i v roce 2020 a se rozrostl se o další umělecké dílo. Přední český umělec Patrik Hábl dokončil obří malbu obrazu o rozměrech 40 metrů na výšku a 8 metrů na šířku s názvem Vodopád na panelovém domě na rohu Kubelíkovy a Táboritské ulice.

Landscape festival se dlouhodobě věnuje možnostem zlepšování kvality života ve městech. Jeho snahou je přinášet i trvalé změny v městském prostředí. Dílo Patrika Hábla tak nejen oživuje nevzhlednou fasádu devítipatrového panelového domu, který je odstrašujícím příkladem socialistické výstavby Žižkova, ale čtyři desítky metrů dlouhý Vodopád upozorňuje i na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel.

Městská část Praha 3 Žižkov se na Landscape festivalu podílí od prvního ročníku. Vznik díla podpořilo i hlavní město Praha a program Umění pro město, jehož garantem je Galerie hlavního města Prahy.

Patrik Hábl je žádaným autorem, který je zastoupen jak ve státních galeriích, tak soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Patří mezi nejviditelnější představitele české neštětcové malby své generace. Svými projekty budí posledních 5 let opakovaně pozornost nejen v Česku, ale i v zahraničí, například v Německu nebo Japonsku. Stal se prvním žijícím českým malířem, jehož díla se opakovaně objevují ve světovém výběru současného umění v nejprestižnější aukční síni Sotheby's. Háblovy prostorové instalace se nedávno staly součástí Paláce Drn a Paláce Špork (2017-18), postavené oceňovaným architektem Stanislavem Fialou.

Landsape festival láká na čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru českých i zahraničních architektů a umělců. Jeho cílem je nejen zpestřit během letních měsíců městské prostředí, ale také upozornit na potenciál této městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu. Díky festivalu si obyvatelé i návštěvníci Žižkova mohou sestavit svůj vlastní park díky interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects s názvem Puzzle park, který je inspirovaný legendárním žižkovským hlavolamem Patnáctka a na sídlišti v Žerotínově ulici si jej ještě leckdo pamatuje. Mohou ochutnat na Havlíčkově náměstí díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost. Ty vybízejí nejen k osvěžení, ale také k úvahám nad zranitelností koloběhu vody.

Atmosféru Kostnického náměstí v roce 1914 připomíná všemi barvami hrající instalace architekta Davida Vávry. Poblíž cyklostezky vedoucí bývalou Vítkovskou železniční tratí a Hrabovskou spojku je nově k dispozici nejen cyklistům nový interaktivní mobiliář odkazující svým tvaroslovím k železniční historii místa. Přes střechy zaparkovaných aut vede přímo před žižkovskou radnicí alternativní stezka francouzského umělce Benedeta Buffalina.

Festival Labdscape probíhá až do konce září a nabízí i bohatý doprovodný program přednášek, diskusí, workshopů, happeningů či výstav. Festival pořádá Galerie Jaroslava Fragnera za podpory městské části Praha 3.

 

Více informací v příloze, na https://www.designcabinet.cz/landscape-tentokrat-na-prazskem-zizkove a www.landscape-festival.cz.

 

Foto:Michal Barbuščák


 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu