Design Cabinet CZ

18.10. 2019 - 18.10. 2019

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni nebo-li Sutnarka má novou tvář

Výstavy

Téměř sto metrů dlouhou a dvě patra vysokou koláž studentských prací na fasádě Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni nahradily panely s červenými, bílými a černými geometrickými obrazci, v nichž je zakódován důvěrný, mezi studenty a pedagogy zdomácnělý název fakulty Sutnarka. Budovu u příležitosti sedmi let jejího otevření proměnil přední grafický designér, profesor Rostislav Vaněk, který na fakultě působí.

18. října 2013 byla budova Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v areálu kampusu na Borech otevřena. K letošnímu výročí si fakulta dala dárek – nové opláštení. Červeno-bílo-černé formy upomínají nejen na práci světoznámého designéra a plzeňského rodáka Ladislava Sutnara, jehož jméno fakulta nese, ale také korespondují s vizuálním stylem Sutnarky. Autorem je jeden z jejích pedagogů, významný český grafický designér Rostislav Vaněk.

„Inspirovalo mě dílo Ladislava Sutnara a při návrhu pláště budovy jsem tedy pracoval se stejnými geometrickými motivy jako on. Chtěl jsem, aby ve tvarech na fasádě zároveň byl i nebyl čitelný název fakulty – Sutnarka,“ říká Rostislav Vaněk s tím, že jeho záměrem bylo fakultu zviditelnit, dát i lidem, kteří vidí budovu z dálky, najevo, že nejde jen o další halu na Borských polích. „Samozřejmě i s ohledem na to, že u Sutnarky vzniká točna pro prodlouženou tramvajovou trať,“ dodává Rostislav Vaněk.

Instalace nových panelů na čelo fakultní budovy trvala dva dny. Panely, které ji zdobily minulých sedm let a představovaly oceněné studentské práce z ateliérů, jež fakulta v době otevření nabízela, putovaly do univerzitního depozitáře.

Práce Rostislava Vaňka ovšem fasádou neskončila. Navrhl také orientační systém pro interiér budovy, který se teprve začne osazovat. Namísto obligátních šipek přitom pracoval se sutnarovskými půlkruhy orientovanými vpravo či vlevo, které budou uvnitř fakulty ukazovat směr či označovat jednotlivé ateliéry nebo kabinety. „Půlkruhy budou stejné jako na fasádě, červené a s bílým nápisem pro ateliéry nebo šedé s bílým nápisem pro kabinety. Jedna velká cedule se objeví také u vstupu do budovy,“ popisuje Rostislav Vaněk.

Jsem šťastný a hrdý, že do portfolia špičkových umělců, kteří na naší fakultě působí,   přibyl také profesor Vaněk, který zde nechává nejen zřetelnou stopu pedagogickou, ale také designérskou,“ sděluje potěšeně děkan Josef Mištera.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vznikla 1. září 2013 transformací Ústavu umění a designu, který založil stávající děkan Josef Mištera 1. dubna 2004. S prací na jeho budování ovšem začal už několik let předtím. Budova, již fakulta využívá od akademického roku 2012/2013, záměrně připomíná průmyslovou halu a je jakousi továrnou na umění. Navrhl ji podle konceptu Josefa Mištery architekt Jan Štípek se synem Janem. Jan Štípek starší získal za návrh in memoriam Cenu Hanuše Zápala za přínos plzeňské architektuře 2010–2013.

 

Více informací v příloze.

Foto: Said Ismail

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu