Design Cabinet CZ

13.04. 2019 - 13.04. 2019

Fashion Event Dotek v Olomouci

Festivaly a veletrhy

Moravskou metropoli Olomouc zahalí do pláště mladé módy Fashion Event Dotek. Již sedmý ročník této charitativní události se uskuteční 13. 4. 2019 a bude se nést v duchu subkultur.

I letos se Fashion Event zaměří na módu, ale také design a nevšední autorskou uměleckou tvorbu. Vše se odehraje v Dotekem dosud netknutých prostorách barokní budovy bývalého jezuitského konviktu v Olomouci. Patronkou letošního ročníku je módní kritička Františka Čížková. Vstupenky jsou již v předprodeji na stránce goout.net. Výtěžek z události poputuje na podporu organizace Mamma HELP.

 Promluví řečníci z odvětví uměleckého a sociálního, kteří se určitým způsobem subkulturám věnují v jejich životě. Sami totiž svým bytím vystupují z davu a tvoří si svou vlastní skupinu s identickými spřízněnými dušemi. “Chceme nahlížet na subkultury jako na zdroj identity člověka, zdroj inspirace pro umění a žití jako takové. Protože nejsou to právě subkultury, které uvádí do reality ono klišé “umění žít?” Chceme lidem ukázat, jak subkultury ovlivňují obecné trendy ve společnosti a mění vnímání normálnosti, jak posouvají její hranice,” osvětlují téma subkultur manažerky projektu Nathalie Lacigová a Tereza Hadravová.

 Polská kritička a novinářka Agata Pyzik, která svými názory přispívá do britského deníku The Guardian, hudebního časopisu The Wire a dalších titulů. Studentka audiovizuální tvorby a dokumentaristka Hannah Saleh, která se zabývá tématem udržitelnosti. Vizuální umělec a zakladatel agentury New Aliens Jakub Ra. Tato a další jména jako střípky námi vybraných subkultur, která posouvají hranice. Své názory chtějí osvětlovat a šířit dál mezi osoby nimi dosud nepolíbené, a proto se o své životní zkušenosti veřejně podělí na přednáškách v rámci letošním ročníku Doteku.

 Večerní Performance představí kolekce od českých i zahraničních designérů. Svojí přítomností Dotek poctí rakouský designér Iilja Milicic. Jedinou ženskou zahraniční zástupkyní bude Srbka Milica Vukadinovic, jejíž kolekce se pravidelně objevují v zemích jako je Nizozemí, Itálie či Slovinsko. Svoji tvorbu na Doteku vykreslí i italský návrhář Matteo Carlomusto, jehož kolekce byla uvedena v i berlínském Berghainu v rámci Berlin Alternative Fashion Week.

 Z českých a slovenských zástupců se představí Matej Grznár, který vytvořil kolekci Be a Body. Ta je inspirovaná barokním sochařem Gianom Berninim. Naopak hračkami se ve své tvorbě inspirovala Kristína Danieličová a její kolekce nese název Private Protector. Touha po kráse a luxusu byla hlavní inspirací pro Tomáše Višňovského při ztvárnění kolekce Také the glovers. Modely z jedinečných kolekcí nejen od těchto autorů se pronesou po mole umístěném v impozantních barokních prostorách kaple Božího Těla. Historický nádech kaple spolu se střípky české i zahraniční fashion scény vytvoří divákům nevšední módní a kulturní zážitek.

 Vyvrcholením celého dne, po večerní Performance, bude dražba modelů z kolekce od brněnského Salonč4, kterou návrháři vytvořili speciálně pro letošní ročník Doteku. Nově se budou dražit i designové produkty a fotografie z dílny studentů ateliéru Designu obuvi, Designu skla, Prostorového designu a Reklamní fotografie. Produkty budou k vidění také v rámci výstavy, a to nejen v den události, ale již dva dny předem v prostorách Konviktu. Výtěžek z aukce pak poputuje do neziskové organizace Mamma Help, která pomáhá ženám s onkologickým onemocněním prsu a jejich rodinám. Každá koruna, kterou se podaří vydražit tak půjde na dobrou věc.

 V rámci doprovodného programu bude celý den doplněn o projekce dokumentárních filmů, animace a experimentální instalace mladých umělců napříč nejrůznějšími obory. Vystaveny budou i produkty studentů z uměleckých oborů.

 Součástí události bude i workshop #prsakoule, který se zaměří nejen na prevenci rakoviny prsu a varlat, ale také na prevenci gynekologické oblasti, prostaty, střev a kůže. Letošní ročník Doteku spolupracuje i se společností Pragulic, která umožňuje veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova. Návštěvníci se tak budou moci zúčastnit této tematické procházky městem.  Samozřejmostí je i celodenní hudební program, jehož tóny budou znít i noční ambientní procházkou a doznívat budou až v brzkých ranních hodinách. 

 Celý projekt pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Letošní ročník spolupracuje i s Uměleckým centrem Univerzity Palackého v Olomouci.

 

 

Více informací v přílohách, na www.fashioneventdotek.cz a na sociálních sítích Facebook a Instagram.

 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu