Design Cabinet CZ

16.11. 2018 - 18.11. 2018

Festival vědy, umění a technologií Prototyp

Festivaly a veletrhy

V pátek 16. listopadu v sedm hodin večer začal na brněnském výstavišti v pavilonu A festival Prototyp. Festival spojující vědu, umění a technologii.

Už z dálky svítil do noci modrými barvami pavilon A, a u jeho vstupu stála první instalace - Delight od Karolíny Burešové a Kataríny Ambrosové. Samotný pavilon pak byl rozdělen na dvě části Art a Makers.

Makeři zde vystavovali a reprezentovali svoje projekty. V sobotu a v neděli proběhlo několik přednášek a vše doprovázeli workshopy. Návštěvníci si mohli vyrobit dřevěnou káču u Hobbylab, nechat vytisknout vlastní obličej na 3D tiskárně u Strojlab nebo si vyšít motiv perníčku na programovatelném šicím stroji u Fablab. Fablab je otevřená digitální dílna v Brně, kam můžete zajít, seznámit se s technologiemi a využít je při své vlastní tvorbě.

Část Arts byla věnovaná instalacím spojujícím umění a techniku. Jednou z nich  byla Červená královna složená z osmi na venek stejných, ale uvnitř odlišných 3D tiskáren napojených na řídící počítač a několika generací vyvíjejících se tištěných postaviček. Instalace přitahovala pozornost nejen malými roztomilými tištěnými zajíčky, ale hlavně samotnými 3D tiskárnami, které působily pevně a odolně. A jak sám autor Martin Králík potvrdil, při přenášení „prostě chytne dvě do ruky a odnese do auta“. Odolné oproti ostatním tiskárnám opravdu jsou. Ale co vypadá na povrchu jednoduše, skrývá uvnitř složitý systém, proto stále pracuje na jejich testování a vývoji.

Další zajímavou instalací byla Nerudai od Martina Kolaříka. Počítač vám náhodně podle zadaného slova nebo i bez něj vygeneroval básničku, kterou jste si mohli vytisknout a odnést.
Jednou z nejlepších instalací byl Kouzelný les. Příjemný relaxační prostor, v němž byli cvrčci a světlušky, které se po dotyku návštěvníka rozsvítily. Světlušky i cvrčci byli analogové přístroje s jednoduchým elektrickým obvodem.

Za vrchol pátečního večera by se dala považovat  fashion show včetně světelné instalace The A v kruhovém sálu pavilonu. Fashion show měla velmi zajímavou choreografii a trochu připomínala opravdu povedené taneční vystoupení. Skoro by se dala přirovnat k divadelnímu zážitku. Ten začínal právě světelnou show perfektně rezonující s tvarem stavby. Kromě sálu byl nasvětlen celý pavilon v modrých barvách místy podtrženými odstíny červené. Šlo vidět, že celkovému osvětlení věnovali organizátoři pozornost, a povedlo se jim. Zdařilé bylo nejen osvětlení, ale i výběr instalací a prezentace kutilů a dílen doplněné workshopy a přednáškami. Letošní festival Prototyp sice nebyl nijak rozsáhlý, zato byl atraktivní, inspirativní a jeho návštěva určitě stála za to.

 

Barbora Procházková

Foto: autorka

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu