Design Cabinet CZ

05.05. 2022 - 19.05. 2022

Gizela Šabóková – Torza

Výstavy

Galerie Nová síň v centru Prahy bude do 19. května 2022 patřit pozoruhodným dílům přední české sklářské výtvarnice Gizely Šabókové, absolventky atelieru prof. Stanislava Libenského.

Výstava Torza vznikla u příležitosti jejího životního jubilea a zároveň jde o její první samostatnou výstavu v České republice   po téměř dvaceti letech. Příznivcům současného umění se tak naskytne  výjimečná příležitost k osobnímu setkání se všemi polohami tvorby renomované autorky, jejíž práce jsou zastoupeny ve význačných veřejných i soukromých sbírkách u nás i po celém světě.

Výstava Torza představí velké tavenice ze skla, ale i kresby, vitráže, stavované sklo, vázy… ze všech etap dosavadní kariéry autorky. V tomto ohledu bude  výstava do jisté míry retrospektivní, a to i díky zápůjčkám ze soukromých sbírek. Název výstavy odkazuje k torzům v životní velikosti, citlivě vyřezaným a vysekaným ze skleněných bloků, která jsou autorčiným podstatným výrazovým prostředkem posledních dvou dekád a samozřejmě nebudou v expozici chybět. „Stala jsem se sklem. Někdy jsem křehká, někdy se zlomím, někdy svítím. Někdy někoho pořežu, někdy se rozsekám. Tak moc jsem v něm ponořená...," říká sama Gizela Šabóková.

Výstava je nejen ohlédnutím za tvůrčím životem Gizely Šabókové, ale i předzvěstí její chystané biografie, která bude publikována letos na podzim. „Na knize spolupracuji se PhDr. Sylvou Petrovou, Richardem Drurym a Renatou Kalenskou. Grafického návrhu se ujal skvělý tvůrce knih Robert V. Novák. V rozsáhlé publikaci se objeví i doposud nezveřejněné snímky ze života atelieru profesora Stanislava Libenského na VŠUP," dodává autorka.

Práce Gizely Šabókové jsou součástí veřejných i soukromých sbírek po celém světě, včetně stálé expozice v proslulé pařížské galerii Louvre, ale také v USA či Japonsku. Právě v Japonsku je tvorba Gizely Šabókové obzvláště ceněná, v roce 2000 bylo její dílo vybráno z tisícovky prací a muzeum v Koganezaki jí udělilo hlavní cenu.

 

Kdo je akad. mal. Gizela Šabóková

Gizela Šabóková (*1952, Nové Zámky) je česká výtvarnice, pracující převážně se sklem, kovem a litinou. Ve skle jsou to pak zejména tavené objekty, malované a stavované vitraje. V neposlední řadě se věnuje práci v oblasti architektury.

Mezi lety 1973–1979 vystudovala v ateliéru prof. Stanislava Libenského na pražské VŠUP. Kolem roku 1980 začala tvořit první ze skla stavované objekty, pak následovala série děl, která autorka nazvala Nohatky a později Pranohatky.

Od přelomu milénia tvoří převážně velké, ze skla tavené a vysekávané figury a torza. Pracuje i nadále bez většího týmu, pouze s pomocí svého životního i profesního partnera, manžela Karla Bartoníčka.

Je zastoupena v mnoha domácích a zahraničních sbírkách, jak veřejných, tak soukromých. Její práce jsou v trvalých expozicích významných českých i zahraničních muzeí, napříkolad v Musée des Arts Décoratifs v Louvru.

Během svého profesního života získala několik ocenění, včetně hlavní ceny celosvětového ocenění Vessels muzea v japonském Koganezaki v roce 2000.

V 80. letech vytvořila nespočet prací propojených s architekturou, například 13 velkých vitrají pro zrekonstruovaný dům v Týnské ulici čp. 1, který patří do historického komplexu budov zvaného Ungelt v Praze (spolupráce s arch. Jaroslavem Benešem).

Nejvíce prací v této době zrealizovala v tandemu s kolegou Jaromírem Rybákem. Jejich práce byly úspěšné i přes politickou neangažovanost obou umělců a také díky tomu přežily až do dnešních dnů. Za zmínku stojí například čelní okna v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Gizela Šabóková se pravidelně zúčastňuje veletrhů umění, například Brafa Brussels, PAD Paris, Sofa Chicago, a od roku 1985 bývá hostem na Mezinárodním sklářském sympoziu IGS v Novém Boru. Během posledního ročníku v roce 2021 představila sérii figurálních, sklářskými pudry dekorovaných foukaných váz.

Nezanedbatelnou činností Gizely Šabókové je výuka v oboru ateliérového skla a malby na sklo. Od přelomu 80. a 90. let působila například v Pilchuck Glass School ve Washingtonu, Sheridan College v Torontu, v Centre del Vidre de Barcelona ve Španělsku nebo v Atelier du Verre de Sars-Poteries ve Francii.

Více informací na www.gizelasabokova.com

Galerie Nová síň

Voršilská 139/3, Praha 1

otevřeno denně mimo pondělí od 11 do 18 hodin

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu