Design Cabinet CZ

29.06. 2019 - 28.10. 2019

Helmut Newton

Výstavy

Museum Kampa představí výstavu fotografií proslulého umělce Helmuta Newtona

Retrospektivní výstava Helmut Newton in Dialogue. Fashion and Fictions, kterou Museum Kampa pořádá ve spolupráci s berlínskou Kicken Gallery, představí ke konci června fotografie slavného německo-australského fotografa Helmuta Newtona. Navazuje tak na úspěšné výstavy Cecil Beaton: fotograf královen a Manolo Blahnik: The Art of Shoes. Z výstav s módní tématikou se tak pomalu, ale jistě stává příjemná letní tradice.

Spolupráce Newtona s berlínskou Kicken Gallery spadá do sedmdesátých let dvacátého století. Právě tehdy začal její zakladatel Rudolf Kicken tvořit vlastní pozoruhodnou kolekci fotografových děl a postupně ji doplnil také o díla soukromých sběratelů.

 

Kontroverze, erotika i preciznost

Během své téměř šedesátileté profesionální kariéry Helmut Newton bravurně ovládl estetiku studiové fotografie, která se vyznačuje pečlivou pozorností k atmosféře, kompozici, jemnosti a detailu. Proslavil se především svými fotografiemi pro časopis Vogue, pro jehož australskou, londýnskou a pařížskou redakci pracoval dlouhých 23 let.

Jemně oscilující mezi kontroverzí, tajemnem a erotikou vyobrazoval modelky jako silné, aktivní a sebevědomé ženy v moderní společnosti. Význam a roli fotografie posunul směrem k obecnějším hodnotám a vyjádření a navždy tak změnil podobu módní fotografie. Kromě modelek Newton fotografoval i slavné osobnosti světa umění a módy. Známý je například portrét Karla Lagerfelda, Andyho Warhola, Sigourney Weaver nebo Palomy Picasso. 

Kurátorky výstavy Ina Schmidt-Runke, ředitelka Kicken Gallery a Helena Musilová, šéfkurátorka Musea Kampa, se rozhodly výstavu doplnit o fotografie Newtonových spolupracovníků, a soustředí se tak na širší kontext jeho děl. Výstava je rozdělena na čtyři sekce, které postupně mapují fotografovy inspirační zdroje, po jeho nejsilnější období od roku 1950 až 2000. Výstava obsahuje také práce Newtonových vrstevníků-například Erwina Blumenfelda, Irvinga Penna, Horsta P. Horsta, nebo Sibylle Bergemann. Vše uzavírá sekce nazvaná České stopy, kde uvidíte například výběr z děl Tona Stana a Gabiny Fárové z přelomu 80. a 90. Let. S nimi Newton v roce 1988 spolupracoval na vzniku několika fotografií v pražském Novém světě.

 

Výstava Helmut Newton potrvá v Museu Kampa od 29. června do 28. října 2019.                                                                               

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

U Sovových mlýnů 503/2, 118 00 Praha 1 – Malá Strana

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu