Design Cabinet CZ

17.11. 2019 - 21.11. 2019

Krásná práce

Výstavy

Návrat žiých řemesel a lidového umění do kultury dneška

V pražské Galerii 1 ve Štěpánské ulici 47 probíhá do 21. listopadu 2019 ojedinělá výstava Krásná práce. Jde o první ročník akce věnované živým lidovým řemeslům a jejich tvůrcům. Málokdo dnes ví, co je, nebo jak vypadá například výšivka pavím perem, rybími šupinami nebo uzená keramika.

Výstava Krásná práce ukazuje vysokou hodnotu a podmanivý půvab artefaktů vytvořených tradičními rukodělnými technikami. Chce ji vymanit ze sentimentální sféry jarmarků a farmářských trhů, vrátit je současnosti a poskytnout jim důstojnost.

Přehlídka živých řemesel a lidové tvorby je druhá akce tohoto typu v Praze. Po zániku instituce ÚLUV (Ústředí lidové umělecké výroby) v roce 1996 a jejích prodejen Krásná jizba, které fungovaly v celé republice od roku 1927 (http://www.designcabinet.cz/slavne-pocatky-a-neslavne-konce-domu-umeleckeho-prumyslu-krasne-jizby-a-uluv) probíhala první podobná výstava pod názvem Folklór žije! / Folklor is Alive! v roce 2011 v Galerii Českých center v Rytířské ulici, a poté putovala prostřednickím Českých center po světě. 

Výstavu Krásná krásná práce pořádá Nadační fond Družstevní práce ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. První ročník přehlídky nabízí návštěvníkům výrobky vytvořené unikátními zanikajícími technikami a představí tvůrce, jejichž rody se řemeslu věnují i po mnoho generací.

Na výstavě se návštěvníci mohou seznámit s technikami, které nemají jinde ve světě obdobu. K vidění jsou například opasky vyšité pavím perem, které symbolizují mužskou sílu, keramika vyrobenou prehistorickou technikou zakuřování nebo ukázky romských řemesel. Na workshopech si zájemci mohou vyrobit hračku ze dřeva nebo sami navléknout vánoční ozdobu z foukaných skleněných perel, jaké mívaly na stromečku naše prababičky. Součástí akce jsou i přednášky a promítání dokumentárních filmů.

Výstava je součástí dlouhodobých aktivit podporujících péči o tradiční řemesla a lidovou tvorbu, které by měly vyústit ve vznik stálého centra řemesel s galerií v Praze. Název Krásná práce je složeninou názvů dvou zakladatelských institucí – nakladatelství Družstevní práce a sítě prodejen Krásná jizba, které se podobné činnosti věnovaly od roku 1927 do zániku roce 1996. Centrum řemesel Krásná práce má ambice stát se Fénixem vstávajícím z popela Krásné jizby.

 

Více informací v příloze a na www.krasna-prace.cz

Facebook: Krásná Práce

 

Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1

Otevírací doba: Po – Ne: 10:00 – 18:00

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu