Design Cabinet CZ

30.06. 2023 - 24.09. 2023

Mezi sklem

Výstavy

Práce Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí a skleněné květy v zahradě

Již mnoho let představuje Pavilon skla v Klatovech v létě některou ze středoevropských sklářských škol. V letošním roce patří výstavní prostory PASKu, jeho zahrada a chodba jezuitské koleje jediné moravské sklářské škole ve Valašském Meziříčí. Tato škola navazuje na bohatou tradici valašského sklářství a současně je duchem velmi mladá. Práce jejích studentů a studentek se vyznačují nejen mimořádnou tvůrčí invencí, ale jsou také z hlediska zvládnutí sklářských technik na vysoké úrovni. K tomu nesporně přispívá ve velké míře školní sklářská huť, ve které se vyrábějí zajímavé a málo frekventované barevné valéry skla. Výstava Mezi sklem – práce Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí je tak nejen přehlídkou nejlepších prací mladých sklářů a sklářek z Moravy, ale i přesvědčivou ukázkou živého spojení té nejlepší sklářské tradice a aktuálního pohledu na sklo jako výtvarný materiál.

Studenti a studentky z Valašska vnesli do letních Klatov vlastní svébytný pohled na zpracování skla. Z posledních měsíců pocházejí například práce, jejichž výstavním prostorem je zahrada pavilonu. Jde o exponáty inspirované secesními a dalším skly z produkce firmy Joh. Lötze vdova z Klášterského Mlýna na Šumavě, která jsou ve stálé expozici pavilonu. A zahrada obohacená o barevné květy a objekty vyrůstající ze záhonů či z trávy je prostě kouzelná.   

Uvnitř pavilonu jsou vystaveny především nejlepší práce z posledních deseti let, ale i najdeme aktuální díla dnešních studentů. Design i volná tvorba mladých výtvarníků se vyznačuje používáním neobvyklých technik či neobvyklých kombinací běžných technik. Zajímavé je například používání vyhořovacích forem sestavených z kusů dřeva či kůry, které vytváření na povrchu váz optické dekory. Jsou zde také vázy se zatavenými krokodýly z drátků a korálků nebo mnohonásobně vrstvená a odbrušovaná těžítka, jejichž barevné vrstvy tvoří barevně odstupňované květy. Ale to jsou jen některé ze zajímavých exponátů, které mohou návštěvníci klatovského Pavilonu skla vidět až do 24. září.

 

Jitka Lněničková                                                                                                                   kurátorka Pavilonu skla Klatovy

Foto: Karel Nováček

Více informací na: www.pask-klatovy.cz, FB: @pask-klatovy.cz, IG: @pask-klatovy.cz  

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu