Design Cabinet CZ

06.02. 2024 - 03.03. 2024

Mezinárodní sněhový festival v San Candidu – International Snow Festival San Candido 2024

Festivaly a veletrhy

Každý rok se ve dvou italských městech San Vigilio a San Candido koná mezinárodní sněhový festival. Na letošním ročníku se po roční pauze opět účastnil český tým vytvořený uměleckým sochařem Jiřím Genzerem, designérkou Silvií Hruškovou a kameníkem Tomášem Čiernym.

Tématem letošního ročníku soutěže byla AI, umělá inteligence. Deset týmů z celého světa pracovalo šest dní na dvou sochách ze sněhových bloků 3x3x3 metry. Český tým zpracoval dvě témata, první sochu tvořily roboti, druhá socha nesla název Android a jeho emoce.  

S tématem Androida se sochař Jiří Genzer pohrával již v roce 2004, kdy pod vlivem dynamického kubismu Umberta Boccioniho vymodeloval hlavu Člověk – stroj, projevující emoce smíchu a pláče. 

Tato témata s tváří rozdělenou na poloviny zpracovával sochař již vícekrát, a to jako portrét Cat – women a později pak portrét Napůl anděl a napůl ďábel. 

Mnohotvárnosti lidské povahy však již mnohem dříve zobrazovaly kultury Indie i Mexika, které tým procestoval a sbíral zde inspiraci. V San Candido zasadil český tým emoce Androida, automatonu s lidskou podobností do bloku úctyhodného měřítka 3x3x3 metry. Správnější by bylo asi nazvat sochu Ginoides (z řeckého gino) a její emoce, protože postupně z bloku vycházel dívčí obličej. Původní model pro sochu byl upraven na rozměr bloku, strojní části byly roztaženy do více rohů stran. 

Za sochu Androida a jeho emocí si český tým odnesl třetí místo. Tým na soše pracoval v městečku přímo na malebném náměstí před barokním kostelem, kam ho přišlo podpořit mnoho místních lidí i českých turistů. 

Sochy vytvořené v rámci festivalu je možné si každoročně prohlédnout v San Candidu a San Vigiliu už po dobu 33 let, festival se koná vždy na konci ledna a sochy zůstávají ve městě rozeseté až do jara.

Více informací o autorech na:

https://jirigenzer.cz/

https://suvinna.com/

https://kamenictvipraha.cz/

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu