Design Cabinet CZ

06.10. 2014 - 29.10. 2014

Mladí a úspěšní!

Výstavy

Příběhy mladého českého designu

Připravte se na říjen! V rámci velkého projektu Meet Czech Design, který chce pod taktovkou CzechTourismu představit Českou republiku jako zemi designu, bude v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství k vidění výstava Mladí a úspěšní! Zmapuje profesní a životní kariéru vítězů soutěže studentského designu od roku 1991, kdy se soutěž zrodila. Většinu jmen bývalých studentských vítězů designu dnes známe jako úspěšné tvůrce, majitelé firem, studií a ateliérů či pedagogy na universitách, vysokých nebo vyšších odborných školách. Mnozí našli uplatnění v zahraničí ve významných firmách od světových automobilek po design centra velkých produktových firem a společností.

Pátrání po oceněných studentech trvá od února letošního roku a představuje téměř detektivní práci. Před 24 léty, kdy soutěž vznikla, nebyl u nás ještě internet. Mobily (velké a těžké) vlastnilo jen pár vyvolených podnikatelů a politiků. Vítězové tedy tehdy nemohli zanechat na internetu stopu, po níž bychom se mohly pustit. V roce 2007 bylo zrušeno Design centrum ČR a s ním i archivy, v nichž by se dalo operativně hledat. A tak se studenky kurátorských studií Lenka Kolářová a Zuzana Pištěková vrhly v únoru do hledání internetových stop, zatímco já jsem hledala v soukromém archivu a ve vzpomínkách pamětníků počátku devadesátých let minulého století. Nepodařilo se nám vypátrat především tehdejší úspěšné studentky z oborů tvorby obuvi a oděvů, které se vdaly, změnily jména, zůstaly doma s dětmi a designérskou činnost odložily na vedlejší kolej. Někteří studenti ocenění na počátku devadesátých let minulého století se vrhli na jiné typy podnikání, takže hledání na internetu vedlo do slepé uličky.

O tom, kdo všechno se na výstavě objeví, budeme určitě brzy informovat a zveřejníme rozhovory s jednotlivými autory. Náš seznam totiž stále není definitivní, protože ještě hledáme.

Meet Czech Design

Projekt reprezentující Českou republiku jako zemi příběhů designu už proběhl v květnu ve Zlíně pod názvem „Boty, které dobývají svět", v červnu v Novém Boru jako „Tajemství za skleněnou oponou", v září se chystají akce v Mladé Boleslavi pod heslem „Roztočte kola designu", v Brně se na počátku října představí jako „Mozaika grafického designu". V rámci brněnské akce ukážeme v Moravské galerii výstavu Nominace!, na níž se představí nominované práce letošního ročníku soutěže o Národní cenu za studentský design 2014. Letos soutěžili studenti s pracemi v oboru vizuální komunikace. V září a říjnu si projekt Meet Czech Design posvítí na pražské dění v designu pod názvem „Pavučina designu". V této pavučině uvíznou i Mladí a úspěšní, které hledáme.

O projektu Meet Czech Design se dovíte více na www.meetczechdesign.cz

Lenka Žižková

Popisky
1. Ladislav Škoda, Dálník, 2002
2. Jan Čtvrtník, ratanová vana 2002
3. Kryštof Nosál, šroubováky pro Narex Bystřice, 2005
4. René Šulc, francouzské hole Vera, 2009

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu