Design Cabinet CZ

21.10. 2020 - 21.10. 2020

Moravský modrotiskový obleček oblékne slavná bruselská soška Manneken Pis

Výstavy

Čurající chlapeček - Manneken Pis je považován za symbol Bruselu více než tři století. 21. 10. 2010 se dočká na pár hodin originální krátkodobé (a ryze české) proměny. Soška se oblékne do nevšedního kroje – kostýmku z modrotisku (na seznamu UNESCO od roku 2018), který pro tuto akci speciálně vytvořila česká designérka Alice Klouzková jako originální poctu českému řemeslu i oděvnímu návrhářství.

Bronzová soška malého chlapce je s hlavním městem Belgie neodmyslitelně spjata již více než 300 let. Její oblékání do nejrůznějších kostýmků při rozličných příležitostech není ničím neobvyklým, šatník dnes čítá několik stovek různých modelů (například z USA, Japonska, Francie …). Česká republika tak doplní staletou tradici předávání nového oděvu bruselské radnici, kterou začal pravděpodobně Ludvík XIV.

Akci pořádá Velvyslanectví ČR v Bruselu a České centrum Brusel, jejichž zásluhou proběhne slavnostní ceremoniál spojený s předáním kostýmu „sošce na míru“ na bruselské radnici ve středu 21. 10. 2020  v 11 hodin. Následně bude kostým k vidění na sošce do 15 hodin, a v dalších letech pravidelně například při příležitosti státního svátku.


Více informací v příloze.

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu