Design Cabinet CZ

28.12. 2012 - 28.02. 2013

Národní cena za studentský design 2012 - Symboly a diplomy

Akce

Symboly a diplomy v Narodní ceně za studentský design 2012.

Když bylo v roce 2007 zrušeno Design centrum ČR, s nímž by zanikla i soutěž Studentský design, pokusil se o její záchranu Design Cabinet CZ, volné sdružení dobrovolníků, většinou z řad studentů designu. Soutěž musela změnit název na Národní cenu za studentský design a také logo a symbol soutěže. Původním symbolem byl broušený jehlánek, jako odkaz na symbol soutěže profesionálních designérů Národní ceny za design.

Novým symbolem soutěže se stala bábovička. Vymyslel a navrhl ji ing. Jiří Janíček, majitel studentského jehlánku a později i dalších ocenění Design centra ČR (janicek-design.cz). Bábovičku zvolil proto, že na pískovišti se stáváme všichni začínajícími designéry. Někteří tuto dráhu opustí a jiní se jí naopak věnují dále. Bábovka pro vítěze má navíc hvězdný prstenec, který by měl určit a naznačit cestu jeho nositeli či nositelek (a opravdu se tak děje!). Ocenění Excelentním studentským designem dostávají rovněž bábovičku, ale menší a bez prstence (i když oni se na hvězdnou dráhu rovněž vydávají). A ti, kdo získávají ocenění Dobrý studentský design, obdrží „nakousnutou" (dobrou) placičku.

Každým rokem se mění materiál, z něhož jsou ceny vyrobeny. Byly už z HI-MACSu, silonu, leštěné nerezové oceli, skla a v roce 2012 je vytočily a upekly z porcelánu studenty Ateliéru keramiky a porcelánu Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem Lucie Volková a Markéta Držmíšková.

Odkazem na národní cenu je i Cena novinářů - upečená bábovka. V tomto roce jin navrhla a upekla BcA. Adéla Srbová (viz http://www.designcabinet.cz/narodni-cena-za-studentsky-design-2012-cena-novinaru)

Návrhu vizuálního stylu soutěže a výstavy se v roce 2008 ujalo studio kolektiv (kolektiv.info). Jeho člen BcA. Michal Krůl byl rovněž nositelem studentského jehlánku Design centra ČR. Studio navrhlo pro každý rok inspirativní motto. V roce rok 2008 to bylo konstatování, že studentský design je Boží, odtud vznikla i název výstavy Nový (z)boží!, které vymyslel vítěz soutěže v tomtéž roce MgA. Roman Vrtiška (roman-vrtiska.com), následovala motta Design nejsou hodinky s vodotryskem!, Design není jen prázdný obal! a Design může být i virtuální! Pro rok 2012 se ujali vizuálního stylu soutěže a výstavy MgA. Jiří Toman (sudetype.com) a MgA. Lucie Pacalová. Jejich mottem se stala výzva: Design nekouše! V tomto duchu se neslo letošní vyhlášení soutěže, diplomy (doplněné o cukrárenské zuby), katalog a výstava Nový (z)boží!

Autorem loga (z roku 2008), které zvítězilo v interní soutěži Design Cabinetu CZ je Milan Sodoma (enormity.cz, tehdy student Vyšší odborné školy grafické a Střední odborné školy grafické v Praze na Hellichově ulici).

Lenka Žižková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu