Design Cabinet CZ

16.11. 2018 - 16.11. 2018

Národní cena za studentský design 2018 – Excelentní studentský design získali…

Soutěže

Výsledky soutěže
Soňa Juríková z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni s prací Slabikář - do světa slov
Jakub Novotný z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze za dílo Vizuální styl a katalog Aš po Už/horod
Barbora Cekotová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze za práci Ručně psaná písma (předlohy pro psaní)
Pawel Ratajczyk z Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně za dílo Digitální román Vyraj
Tuan Vuong z Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem za práci autorské písmo Phởnetic
 
Hodnocení prací mezinárodní porotou
Soňa Juríková / Kniha Slabikář - do světa slov
Čistá a jednoduchá typografie nového Slabikáře se výborně propojuje s ilustracemi, které přecházejí do siluet. Celou knihu graficky spojují zvětšené tiskové rastry v několika lehkých barevných tónech. Učebnice je hravá, kreativní a přátelská. Je to nejhezčí slabikář, který jsem kdy viděl. Doporučuji ho zpracovat i pro mobilní aplikaci.
 
Jakub Novotný / Katalog a vizuální styl projektu Aš po Už/horod
Katalog a vizuální styl projektu mapuje osudy významných podnikatelských rodin první republiky napříč tehdejším Československem. Kniha zdařile pracuje s pravidelným střídáním různých druhů papíru v rámci jednotlivých kapitol a kolážovitou skladbou obrazového obsahu. Výrazná, přímočará typografie a jednoduchá barevnost podporuje vizuální konzistenci celého projektu.
 
Pawel Ratajczyk / Digitální román
Projekt interaktivního románu má profesionální úroveň.  Autor zjevně spolupracoval se špičkovým fotografem a skladatelem.  Kniha je v angličtině a může být prezentována v zahraničí.  Grafický návrh je na velmi vysoké úrovni.  Originální fonty obsahující malá a velká písmena jsou v plné shodě s příběhem. Kniha rozhodně nebude čtenáře nudit, protože její koncept se mění během četby.
 
Barbora Cekotová / Ručně psaná písma (předlohy pro psaní
Soubor ručně psaných písem prozrazuje zkušenou autorku s jednoznačným talentem. Vybrané abecedy mají potenciál stát se bestsellery v případě, že by došlo k jejich digitalizaci. Skvělá práce.
 
Tuan Vuong / Autorské písmo Phởnetic
Ačkoliv je projekt písma označen jako experimentální, dokáže se bez kompromisů uplatnit jako výborné plakátové nebo vyznačovací písmo na štíty obchodů. Vzhledem k náročnosti vietnamských akcentů na prostor mezi řádky, dokázal autor docílit jejich citlivým zapuštěním mnohdy žádané úspory místa.
 
 
Ocenění studenti si odnesli diplom, symbol letošního ročníku soutěže „schody k úspěchu“, vouchery na pobyt v ArtCampu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, čajovou konvici Teo navrženou šéfdesignerem Ladislavem Škodou firmy Tescoma, která získala Red Dot, od IKEA nový model nástěnných hodin a voucher v hodnotě 1 000 Kč na knihy z produkce nakladatelství Albatros Media.
Ceny předávali ředitel nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH MgA. Vojtěch Aubrecht, proděkan Fakulty designu a umění ZČU Ladislava Sutnara Mgr. Tomáš Chochole, Ph. D., vedoucí výtvarná redaktorka nakladatelství Albatros Média ak. soch. Alexandra Horová a za IKEA a Tescomu Katrin Bittnerová z Design Cabinetu CZ.
 
Lenka Žižková
Foto: Hana Klust
 
 
 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu