Design Cabinet CZ

21.11. 2019 - 05.12. 2019

Nový (z)boží! 2019 na Fakultě architektury ČVUT v Praze

Výstavy

Výstava Nový (z)boží!, která představuje oceněné a vybrané nominované práce letošního ročníku Národní ceny za studentský design se přemístila z plzeňského kreativního prostoru DEPO2015 do atria Fakulty architektury ČVUT. Bude v ní do 5. prosince 2019. 

Do soutěže, v níž letos soutěžily práce z široké škály produktového designu a průmyslového designu se přihlásilo 192autorů s183 pracemi z 13 univerzit a 12 vyšších odborných škol a středních odborných škol. Jejich práce hodnotily anonymně tři nezávislé poroty: národní vysokoškolská porota byla složena z pedagogů vysokých škol a univerzit, národní středoškolská porota složená z pedagogů středních a vyšších odborných škol a mezinárodní porota byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních designérů ČR. Celkem hodnotilo studentské práce 59 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, produktových a industriálních designérů, expertů a kurátorů designu. 

Národní poroty nominovaly pro rozhodování mezinárodní poroty 107 prací. Mezinárodní porota pak v několikakolovém hodnocení udělila Národní cenu za studentský design 2019 * GRAND, Národní cenu za studentský design 2019 * JUNIOR, sedm ocenění Excelentní studentský design 2019 a patnáct cen Dobrý studentský design 2019. 

Zvláštní ceny udělují děkani vzdělávacích institucí, profesionální sdružení a muzea: děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ředitel Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze, generální ředitel Národního technického muzea v Praze, Unie profesionálních designérů ČR, Společnosti přátel Uměleckoprůmyslového musea v Praze, brněnské studio DesignATAK a Design Cabinet CZ. 

Ceny udělili novináři, veřejnost hlasovala prostřednictvím Institutu IH21: https://vote.d21.me/studentskydesign2019/results

Výsledky jsou nahttp://www.designcabinet.cz/narodni-cena-za-studentsky-design-2019a na http://www.studentskydesign.cz/cs/2019/winner(kde jsou i anotace k jednotlivým pracím). 

 

Grafický vizuální styl soutěže a katalogu vytvořil student Vojtěch Liebl z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. 

Soutěž a výstavy mohly proběhnout díky finanční podpoře firem Grund, a. s., Domu bytové kultury Praha a. s., nadace Jablotron, statutárního města Plzeň a Plzeňského kraje (www.turisturaj.cz) a materiálové podpoře Design Cabinetu CZ, Českých center, nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH, DEPO2015, Fakultě architektury ČVUT, Institutu H21, studiu DesignATAK a firmám Happy Materials, IKEA ČR, s. r. o., Tescoma s. r. o. a Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. 

 

Fakulta architektury ČVUT
Thákurova 9
Praha 6 - Dejvice 

 

Lenka Žižková

 

Foto: Květa Čulejová a Lenka Žižková

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu