Design Cabinet CZ

11.11. 2019 - 21.11. 2019

Nový (z)boží! 2019 v Plzni

Výstavy

11. listopadu  2019 se otevřely brány kreativního prostoru plzeňského DEPO2015, kde se v rámci plzeňského design weeku v části „tržnice“ prezentují výsledky Národní ceny za studentský design 2019. Výstava zde potrvá do 21. 11. 2019, pak se přemístí do atria Fakulty architektury ČVUT v Praze. 

 

Letošní Nový (z)boží! představuje oceněné a vybrané nominované práce z široké škály produktového designu a průmyslového designu. Do soutěže se přihlásilo 192 autorů s183 pracemi, z 13 univerzit a 12 vyšších odborných škol a středních odborných škol. Jejich práce hodnotily anonymně tři nezávislé poroty: národní vysokoškolská porota byla složena z pedagogů vysokých škol a univerzit, národní středoškolská porota složená z pedagogů středních a vyšších odborných škol a mezinárodní porota byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních designérů ČR. Celkem hodnotilo studentské práce 59 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, produktových a industriálních designérů, expertů a kurátorů designu. 

Národní poroty nominovaly pro rozhodování mezinárodní poroty 107 prací. Mezinárodní porota pak  v několikakolovém hodnocení udělila Národní cenu za studentský design 2019 * GRAND, Národní cenu za studentský design 2019 * JUNIOR, sedm ocenění Excelentní studentský design 2019 a patnáct cen Dobrý studentský design 2019.

Zvláštní ceny udělují děkani vzdělávacích institucí, profesionální sdružení a muzea: děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ředitel Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze, generální ředitel Národního technického muzea v Praze, Unie profesionálních designérů ČR, Společnosti přátel Uměleckoprůmyslového musea  v Praze, brněnské studio DesignATAK a Design Cabinet CZ.   

Ceny udělili novináři, veřejnost hlasovala prostřednictvím Institutu IH21. Výsledky veřejného hlasování budou zveřejněny 14. 11. 2019 v 18 hodin na: https://vote.d21.me/studentskydesign2019/results

Grafický vizuální styl soutěže a katalogu vytvořil student Vojtěch Liebl z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.

Soutěž a výstavy mohly proběhnout díky finanční podpoře firem Grund, a. s., Domu bytové kultury Praha a. s., nadace Jablotron, statutárního města Plzeň a Plzeňského kraje (www.turisturaj.cz) a materiálové podpoře Design Cabinetu CZ, Českých center, nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH, DEPO2015, Fakultě architektury ČVUT, Institutu H21, studiu DesignATAK a firmám Happy Materials, IKEA ČR, s. r. o., Tescoma s. r. o. a Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.  

 

Lenka Žižková

Reportážní foto: Kateřina Minářová

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu