Design Cabinet CZ

14.04. 2015 - 22.05. 2015

NOVÝ (Z)BOŽÍ! / NEW G(O)ODS 2014!

Výstavy

V úterý 14.4. byla úspěšně zahájena výstava NOVÝ (Z)BOŽÍ! / NEW G(O)ODS 2014! v prostorách Českého centra ve Vídni.

Až do druhé poloviny května zde budou ke shlédnutí vybrané práce studentů středních a vysokých škol, kteří získali ocenění v loňském ročníku soutěže Národní cena za studentský design, která oslavila v roce 2014 již čtyřiadvacáté výročí, tentokrát věnované grafickému designu a vizuální komunikaci. Do soutěže se přihlásilo 114 autorů (a dva kolektivy) se 103 pracemi z 11 univerzit (z toho 5 zahraničních) a 14 vyšších odborných škol a středních odborných škol. Jejich práce hodnotily anonymně tři nezávislé poroty (vysokoškolská, středoškolská a národní porota). Poroty nominovaly v několikakolovém hodnocení k ocenění 58 prací. Jedna získala Národní cenu za studentský design 2014, jedna nově Národní cenu za studentský design 2014 * JUNIOR, čtyři ocenění Excelentní studentský design 2013 a 12 cenu Dobrý studentský design 2014. Dále pak byly uděleny další ceny jako např. Cena Design Exit děkana Fakulty umění a designu Univerzity JEP v Ústí nad Labem, Ceny děkana Fakulty designu a umění ZU v Plzni, Cena děkanky Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, Cena ředitelky Uměleckoprůmyslového musea, Cena Společnosti přátel Uměleckoprůmyslového musea, Cena novinářů nebo Cena veřejnosti.

Vítězem soutěže se v roce 2014 stala Mobilní aplikace jízdních řádů Sentence Tomáše Procházky (UPRUM). K dalším objektům, které jsou představeny ve Vídni patří mj. Didaktická pomůcka Alfabeta Patrika Antczaka (Fakulta umění a designu UJEP v Ústí n. L.), Pop up kniha pro děti Do lesa Jany Hylmarové (Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni), Kniha pro nevidomé Tráva roste Alžběty Suré (Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně), Komiksový projekt Absurdita s písmem Agomen Kristíny Jandové (Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně), Jednotný vizuální styl nakladatelství Atlantis Pavla Mrňouse (Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně) nebo Grafický materiál pro seniory, pomůcka pro reminiscenční terapii Martiny Podoláčkové (Fakulta umění a designu UJEP v Ústí n. L.).

Výstavu svým úvodním slovem zahájil ředitel Českého centra Martin Krafl. Slavnostniho večera se tento rok zúčastnil i výtěz soutěže Národni cena za studentský design 2013 Pavel Coufalík, který zde představil svou výtěznou práci knihu Zlín, celý večer zodpovídal rozmanité dotazy návštěvníků a těšil se jejich neutuchající pozornosti. O výstavu byl již před jejím zahájením velký zájem - těšíme se, že vydrží a výstavu v prostorách Českého centra Vídeň navštíví i tento rok velký počet návštěvníků.

Výstava zde bude ke shédnutí do 22.5.2015.

 

Více informací na:
www.tschechischeszentrum.at
www.studentskydesign.cz
www.designcabinet.cz

 

autor a fotografie: Květa Čulejová

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu