Design Cabinet CZ

13.04. 2019 - 14.04. 2019

Open House Brno 2019

Festivaly a veletrhy

Festival, který vám ukáže Brno tak, jak ho neznáte a chcete poznat! Open House podruhé v Brně!

Největší architektonická akce na světě se koná na všech kontinentech kromě Antarktidy a letos podruhé i v Brně. Open House Brno 2019 otevře 69 běžně nepřístupných míst a ta známá ukáže jinak. Festival proběhne o víkendu 13. a 14. dubna a vstup na něj je zdarma. Některá místa mají omezenou kapacitu a některá vyžadují registraci předem.

Rezervace budou spuštěny 8. dubna v 11.00 na IC Panenská a ve 12:00 online.

Open House Brno 2019 v číslech:

  • 2 dny
  • 69 míst
  • 100 dobrovolníků
  • Více než 500 prohlídkových hodin
  • 5.765 míst k registraci

V rámci Open House Brno 2019 zdarma nahlédnete do desítek budov, jejichž dveře jsou při běžném provozu zavřené. Vezmeme-li to od A do Z, tak od Alfa pasáže po Zámeček Hybeška; seřadíme-li je od nejstarší po nejnovější, tak od Domu pánů z Lipé (1589) po zbrusu nové kanceláře společnosti Avast (2018) v místě bývalé Vlněny.

Své dveře a brány otevřou různé typy staveb. Ty inženýrské reprezentuje například hráz vodní nádrže Brno nebo čistička odpadních vod, bytové hned několik vil, například Arnoldova či Giskrova, průmyslové stavby třeba pivovar Hauskrecht. Občanské stavby pro administrativu Kentico software nebo SAP Labs Czech Republic, pro cestovní ruch hotel Grand a Marriott, pro kulturu hned tři divadla nebo klub Šelepka. V nabídce najdete i stavby pro tělovýchovu a sport (Sokol Brno I) a stavby zdravotnické (Doléčovací a rehabilitační oddělení FN u sv. Anny v Brně nebo Městské lázně v Zábrdovicích).

Festival vás provede nejen centrem Brna, kde otevře budovu Ústavního soudu nebo zrekonstruovaný palác Jalta, ale zavede vás i do vzdálenějších městských částí.V Řečkovicích otevře Kubovu vilu, v Bystrci zahájí plavební sezónu otevřením zázemí lodní dopravy a v Židenicích pozve do zařízení na energetické využívání odpadu (spalovny) SAKO Brno, a.s. Za příznivého počasí se otevřou i vyhlídky – nejvyšší budova ČR AZ Tower, střecha Besedního domu, sídla brněnské filharmonie, Biskupské gymnázium nebo věž pavilonu G a administrativní budova brněnského výstaviště.

Ambasadorem letošního ročníku je Petr Kvíčala

Petr Kvíčala je český malíř a pedagog, jenž patří k významným osobnostem české abstraktní malby. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byl průkopníkem v objevování a prosazování ornamentu jako svébytného výrazového prvku. Patří ke generační vlně, která v této době razantně rozšířila a proměnila významový i formální půdorys českého umění.

Mezi svými generačními vrstevníky si více než třicet let drží nepřehlédnutelnou pozici především díky systematické linii práce, kterou neustále narušuje drobnými, razantními i excesivními experimenty. Bývalá mánička je po třiceti letech profesorem brněnské FaVU a nezpochybnitelným příslušníkem současného uměleckého establishmentu, nikoliv však cynickým řemeslníkem, ale stále pověst riskujícím idealistou.

Na jeho obrazy je zajímavé se dívat. Přinášejí něco, co nelze, na rozdíl od určitých projevů konceptuálního umění, popsat slovy. Jsou vnímatelné zrakem a často výhradně ve fyzické konfrontaci s originálem.

Petr Kvíčala je také znám mnoha svými malířskými environmentálními intervencemi do architektury a spoluprací s výtečnými architekty. Například stropní malba v Deutsche Bundesbank v Chemnitzu od architekta Josepa Lluíse Matea, skleněná stěna polytechniky EPFL v Lausanne od architekta Ivana Kolečka či malby ve slavnostním sále divadla Reduta v Brně od architektonického sdružení DRNH.

Pořadateli akce jsou TIC BRNO, p.o. a Spolek Kultura & Management, z.s.

Open House Brno is part of the Open House Worldwide Family.

 

Fotky z https://www.gotobrno.cz/festival/open-house-brno-2019/

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu