Design Cabinet CZ

13.05. 2024 - 21.06. 2024

Patrik Illo – Krásné zbytečnosti / sklo a design

Výstavy

Ve Slovenském institutu ve Vídni (Slowakisches Institut in Wien) představuje do 21. června 2024 slovenský umělec a sklářský tvůrce Patrik Illo výstavu Krásné zbytečnosti (Schönes Nutzloses: Glas und Design).

Současné výtvarné umění nabízí mnoho vzájemně se prolínajících podob a forem od praktických, designových, po artové koncepty a vize. Patrik Illo (*1973) se sklem pracuje jako designér i umělec a v obou polohách vyniká. Dokáže totiž respektovat specifika těchto disciplín. Nedesignuje umění ani programově nevytváří solitérní design, ale vždy v pravém slova smyslu tvoří. Během své více než pětadvacetileté kariéry svou kreativitu promítl do zhruba jednoho tisíce vzorů, prototypů, kolekcí a objektů. Je výtvarníkem velmi pracovitým, který se věnuje též pedagogické činnosti, spolupracuje s dalšími umělci, pořádá sympozium a jako kurátor i prezentace jiných autorů. Výstava představuje výběr z jeho designových prací od sériové produkce po autorské kolekce. 

Od roku 1998 Illo spolupracuje se slovenskou sklárnou RONA z Lednických Rovní, kde působí jako externí hlavní designér. Navrhoval též pro polské firmy KROSNO a WRZESNIAK a český značky MOSER, CRYSTALEX a LASVIT. Společným znakem jeho produktového designu je důsledná snaha o využití specifik zadavatele. Je empatickým tvůrcem, pozorným k detailům, který dokáže propojit své představy s charakterem značky. To je též předpokladem jejich nejen výtvarného, ale i komerčního úspěchu. Před deseti lety Patrik Illo společně s polskou designérkou Aleksandrou Stencel (*1987) založil vlastní studio ILLOLA, v níž se soustředí na tvorbu designových výrobků spojujících tradiční řemeslo s konceptuálními podtexty. 

Již od dob vysokoškolských studí je Illovi vlastní též art designová poloha na pomezí mezi designovou a volnou tvorbou. Jde o na první pohled často užitkové předměty, vytvářené však programově jako solitéry nebo limitované kolekce. Nebrání se v této oblasti ani spolupráci. Společně s malířem Laco Terenem (*1960), významným představitelem slovenské postmoderní a neoexpresionistické malby, vytvořil v roce 2021 pozoruhodnou artovou kolekci váz. 

Patrik Illo během své designérské kariéry vytvořil desítky komerčních hitů, jejichž celosvětové prodeje dosahují desítek tisíc až milionů kusů podle toho, jedná-li se o ruční nebo automatickou výrobu. Přestože pochází z malé země pod Tatrami, řadí se tak bezesporu mezi nejúspěšnější současné světové designéry. Jeho kreativita přináší po desetiletí nejen potěšení četným spotřebitelům, ale i živobytí stovkám řemeslníků a obchodníků. 

 

Petr Nový

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu