Design Cabinet CZ

21.09. 2010 - 21.12. 2010

Podzimní program Národního zemědělského muzea

Výstavy

NZM VALTICE - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí NZM Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství - Lovecký zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou NZM Kačina - Muzeum českého venkova - Zámek Kačina u Kutné Hory

NZM VALTICE - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

Šel zahradník... (150 let firmy Černý)

výstava od 1. června do 31. října 2010

Na výstavě, při níž si přijdou na své především obdivovatelé petúnií, surfínií a begonií, je na dvou výstavních plochách vyprávěn příběh o lásce ke květinám, ale i potřebné dávce štěstí generací zahradníků rodu Černých v Jaroměři.

Výstavu, oslavující mj. 150 let od založení firmy Černý, doplňuje na nádvoří valtického muzea také další květinová podívaná. Postaraly se o ni balkónové květiny a letničky poskytované pro tuto prezentaci již tradičně moravskou firmou Zahradní centrum Malinkovič z Břeclavi.

 

Plody z polí, zahrad a sadů

výstava
od 18. do 31. října 2010 (pouze o sobotách a nedělích a 28. října - státní svátek); vždy od 9:00 do 17:00 hod.; pro školy celotýdenně až do 12. listopadu 2010 !

Výstava představí dostupný základní sortiment uchovatelné zeleniny, ovoce a dalších zemědělských produktů a zábavnou formou přiblíží nakupování na trhu. O tom, že zelenina a ovoce nabízejí nejen gastronomické zážitky, ale jsou i inspirací a nástrojem různých forem umění, se budou děti moci přesvědčit prostřednictvím vzdělávacích programů, zeleninového „hudebního okénka" a tvořivé dílny. Výsledky různorodosti výtvarných technik zhmotňujících fantazie dětí nabídne výstava výrobků, které vzejdou ze soutěže. „O nejkrásnější jablíčko", která bude součástí výstavy.

Soutěž proběhne od 18. října do 12. listopadu 2010 a úkolem dětí bude vyrobit jablíčko z jakéhokoli materiálu, libovolnou technikou a přinést jej do muzea. Dítě, které přinese vlastnoručně vyrobené jablíčko, bude mít prohlídku muzejní expozice zdarma. Všechna jablíčka budou vystavena a tvůrci nejkrásnějších jablíček budou odměněni. Vyrobená jablíčka budou hodnotit děti sami v rámci návštěvy muzea. Informace o výsledcích soutěže budou zveřejněny na web stránkách www.nzm.cz/valtice . Výhercům bude cena zaslána poštou.

Pravidla soutěže:
1. Soutěž je určena pro děti od 6 do 15 let
2. Každý soutěžící odevzdá k vyrobenému jablíčku tyto kontaktní údaje:
jméno, věk, adresu bydliště a školy, kterou navštěvuje
3. Každý účastník může odevzdat do soutěže jedno jablíčko
4. Poslední den pro odevzdání jablíčka v muzeu je pondělí 8. listopadu do 14.00 hod.

 

OD NEKTARU K MEDU - včela a její význam v přírodě

výstava od 4. dubna do 31. října 2010

Výstava pobočky Národního zemědělského muzea ve Valticích - Muzea vinařství, zahradnictví a životního prostředí, se návštěvníkům představuje na třech muzejních plochách, které se nacházejí v jeho interiéru i exteriéru. Největší část výstavy je prezentována třemi tématickými okruhy lišícími se výtvarným zpracováním. V prvním z nich se návštěvníci ocitnou v přírodě, kde se podrobněji seznámí s životem velkých společenstvech hmyzu. O podrobnostech ze života včely medonosné se návštěvníci dozvědí v další části výstavy, kterou znázorňuje úl. Tady se seznámí jednak se stavbou jejího těla, včelstvem a jeho činností nebo s nemocemi a škůdci včel. Vedle textů a fotografií si mohou návštěvníci leccos - od složených očí až po křídla včely - blíže prohlédnout pod mikroskopy.

Třetí tématický okruh je orientován na historii včelařství jako jednoho z odvětví zemědělské výroby. Představen je zde vývoj tohoto odvětví od pravěku až po moderní způsoby včelaření. Vedle množství exponátů vše doplňuje obrazový materiál, fotografie a texty.
S historií včelařství úzce souvisí ukázky chovu včely medonosné v úlech. Rozvoj úlů, spolu s vývojem rámkové míry, v průjezdu muzea volně navazuje na historii včelařství. Další, nejrůznější typy úlů, jsou vystaveny na nádvoří muzea, které je díky současné úpravě atriové zahrady ideálním místem doplňujícím celkový ráz nádvoří.
V externí části na nádvoří je znázorněna celoroční práce včelařů a představena včelařská technika. Rozpěrák, kuřák, medomet, odvíčkovací vidličky nebo nádoby a síta na med jsou jen malým výčtem předmětů, které mohou návštěvníci vidět.

Cílem muzea bylo oslovit všechny návštěvníky, ale zejména rodiny s dětmi. V rámci výstavy mají všichni také možnost luštit tajenku, jejíž správné řešení bude odměněno. Pro mladé uživatele počítačů je připraven počítačový program se včelařskou tématikou. Nejmenší návštěvníci si mohou z kostek sestavit obrázek znázorňující včelí téma. Pro představu života včel v úlu se na nádvoří muzea nachází i pozorovací úl s živými včelami a včelařský vůz s úly instalovanými uvnitř a medomet před budovou muzea.

Chvála síle motoru - od lidské námahy ke stroji

výstava od 3. dubna do 5. října 2010

Výstava pobočky Národního zemědělského muzea ve Valticích - Muzea vinařství, zahradnictví a životního prostředí (Nám. Svobody 8, Valtice) - pod názvem „Chvála síle motoru - od lidské námahy ke stroji" probíhá ve dnech 3. dubna do 5. října 2009 v prostorách muzea v 1. patře, na celkové ploše 70 m2. Jedná se o tématickou výstavu zabývající se historickou i současnou zemědělskou technikou a jednotlivými polními pracemi. Výstava je doplněna edukačním programem pro mateřské, základní i střední školy.

Stavební řešení místností dovolilo pro výstavu využít dva samostatné prostory se zaměřením na prezentaci sezónních zemědělských prací v jednotlivých ročních obdobích. Ústředním nosníkem v každé místnosti je diorama, při jehož tvorbě bylo využito modelů zemědělských strojů firmy Bruder, které jsou vsazeny do napodobenin jejich pracovního prostředí. Každé diorama s modely zemědělských strojů je vyrobeno z polystyrénu a uloženo na podstavcích ve výšce asi 80 cm.

Každé roční období je doplněno modely starších zemědělských strojů ze sbírek sesterské pobočky NZM Čáslav, které jsou umístěny ve stojacích vitrínách. Texty na panelech pak návštěvníky informují o historii jednotlivých zemědělských činností a strojů. Výstava pamatuje i na ty nejmenší - v dětském koutku jsou instalovány dva počítače s tématickými počítačovými hrami, pro menší děti je připraveno 3D puzzle s motivy traktoru vyrobené z polystyrénu.

Podobnou výstavu představilo NZM Valtice v loňském roce pod názvem „Pomocníci v zemědělství". Letošní novinkou je rozšíření výstavy o téma hybné síly zemědělských strojů, a to především jednotlivých druhů spalovacích motorů. Lektorský program je přizpůsoben těmto tématům podle věku dětí a studentů.

 

Mediálními partnery výstavy jsou Český rozhlas 2 - Praha, Český rozhlas - REGION, agentura PRESSWEB, magazíny Gastro Hotel - profi revue, Kam po Česku, Myslivost, Revue 50plus a týdeník Zemědělec.

Kontakt:
NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí (Nám. Svobody 8, 691 42 Valtice),
Ing. Vilém Křeček - ředitel, tel.: 519 352 037, e-mail: vilem.krecek@nzm.cz; otevřeno od 1. 4. do 31. 10., úterý - neděle, vždy od 9 do 17 hod. ; základní vstupné 40,- Kč, snížené 20,- Kč a rodinné 100,- Kč.

 

NZM Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství
Lovecký zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

Lesnické mapy jižních Čech a Šumavy

výstava od 3. 9. do 31. 10. 2010

Na konec sezóny 2010 připravila pobočka Národního zemědělského muzea na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, ve spolupráci se Správou Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava a českokrumlovským oddělením Státního oblastního archivu Třeboň, výstavu nazvanou „Lesnické mapy jižních Čech a Šumavy". Na výstavě je prezentováno 25 kvalitních velkoformátových reprodukcí lesnických map z 18. a 19. století.
První část je věnována jižním Čechám s důrazem na Hlubocko. Návštěvníci mohou hned na několika mapách nalézt i zámek Ohrada, např. porostní mapa revíru Borek z roku 1888 detailně zobrazuje okolí zámku a přilehlých rybníků. V další části si návštěvníci mohou prohlédnout výběr lesnických map z různých míst Šumavy. K nejzajímavějším patří například dvě boubínské mapy dokládající stav lesů před (1869) a po (1880) kůrovcové kalamitě.
Smyslem výstavy je upozornit veřejnost, že staré lesnické mapy mají nejen mimořádnou hodnotu dokumentující historii lesního hospodaření, ale že se jedná i o mimořádně zajímavé archivní dokumenty s vysokou estetickou hodnotou. Výstava na zámku Ohrada u Hluboké na Vltavou, v tzv. rybářské chodbě, je otevřena od 3. září do 31. října roku 2010.

 

Josef Ressel - vynálezce světového formátu

výstava od 1. dubna do 3. října 2010

V tomto termínu si na pobočce Národního zemědělského muzea na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, v tamním Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství, můžete prohlédnout výstavu o významném českém vynálezci Josefu Resslovi. Výstava byla vytvořena ve slovinském Technickém muzeu v Lublani v roce 2007 při příležitosti 150. výročí úmrtí tohoto vynálezce.
Josef Ressel se narodil 29. 6. 1793 v Chrudimi, v česko-německé rodině. Vystudoval gymnázium v hornorakouském Linci, poté odešel studovat do Českých Budějovic vojenskou dělostřeleckou školu. Důstojník se však z něho nestal, začal studovat medicínu a fyziku. Studia dokončil na Lesnické akademii v Mariabrunnu u Vídně, kde získal stipendium.
Po absolvování akademie pracoval pro rakousko-uherský stát na území dnešního Chorvatska a Slovinska, kde se věnoval především zalesňování krasů. Lesnickou praxi využil k napsání svého nejzdařilejšího literárního díla Dějiny přímořských lesů. Vždy jej lákalo moře a lodě, a tak přemýšlel, jak dát lodím sílu a rychlost. V Kostanjevici na řece Krka poprvé testoval svůj vynález lodního šroubu.

V roce 1821 byl přeložen do Terstu, kde se stal lesmistrem a úspěšně pokračoval v testech s lodním šroubem. V roce 1827 na něj získal patent a v roce 1829 dosáhl s upraveným parníkem v terstském přístavu rychlosti šesti uzlů. Do podvědomí veřejnosti se nezapsal jako lesník, ale hlavně jako vynálezce lodního šroubu a také lisu na víno a olej, kuličkového ložiska bez mazání, zařízení pro parní vyluhování barviv a tříslovin, pneumatické potrubní dopravy, buzoly, parního automobilu a telegrafu pro armádu.
Je známo, že když zesnul, v noci 9. října 1857 v hotelovém pokoji v Lublani, držel pevně v ruce list s tímto vzkazem pro svou rodinu: „Buďte jisti, že budu vzpomínán jako vynálezce lodního šroubu !" Josef Ressel se, stejně jako většina vynálezců, dočkal slávy a uznání až po své smrti.

Výstava věnovaná jeho životu a dílu zapůjčená slovinskými kolegy představuje důležitou připomínku této všestranné osobnosti. Pod názvem „Známý i neznámý Josef Ressel - vynálezce světového formátu" byla výstava v únoru tohoto roku představena také na Ministerstvu kultury Slovenské republiky v Bratislavě.

Mediální partneři:
Český rozhlas 2 - Praha, Český rozhlas - Region, GASTRO Hotel - profi revue, Kam po Česku, Myslivost, PRESSWEB, Revue 50plus a Zemědělec.

Kontakt:
Mgr. Martin Slaba, ředitel NZM Ohrada, tel.: +420 387 965 340, e-mail: martin.slaba@nzm.cz
Mgr. Lubomír Maršík, PR/MARKETING, tel. +420 220 308 382, e-mail: lubomir.marsik@nzm.cz

 

NZM Kačina - Muzeum českého venkova
Zámek Kačina u Kutné Hory

Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí

výstava o jídle v dějinách českých zemí, od 6. dubna do 31. října 2010

Výstava Muzea českého venkova na zámku Kačina u Kutné Hory, největší pobočky Národního zemědělského muzea, je věnována historii jídla, stravování a stolování v českých zemích. Zabývá se nejen vývojem stravovacích zvyklostí našich předků, ale zároveň proměnami míst, kde docházelo a dochází ke konzumaci jídla. Návštěvníci se dozvědí, že o výživě národa rozhodovaly především přírodní podmínky - složení a utváření půdy, zeměpisná šířka, nadmořská výška i podnebí. Právě ty vtiskly nesmazatelnou pečeť vývoji potravin a způsobům stravování v menších i větších územních celcích a celých regionech.
Výstava přináší řadu ukázek, textů a obrázků z historie kuchařství, starověkého, ale i současného domácího a veřejného stolování a stravování na našem území. Návštěvníci mohou nahlédnout do středověké krčmy, hostince z počátku minulého století nebo kuchyně z poloviny 20. století. K vidění na výstavě jsou také dobové předměty, které již v dnešních moderních kuchyních nenajdeme, mj. náčiní cukrářského řemesla, kuchyňské přístroje a mnoho dalších zajímavostí. Součástí výstavy je rovněž vzdělávací program pro školy. K výstavě byl vydán katalog, který je k dostání na pokladně muzea.

Houby stokrát jinak

výstava o houbách nejenom v kuchyni, od 10. září do 31. října 2010

Výstava Muzea českého venkova na zámku Kačina u Kutné Hory, největší pobočky Národního zemědělského muzea, je věnována houbám z mnoha možných úhlů pohledu. Tradiční pohled mykologie je doplněn pohledem historie, geografie, sociologie, výtvarného umění, literatury, ale i medicíny, farmacie a gastronomie.
Výstava přináší řadu textů bohatě doplněných fotografiemi zabývajících se jednotlivými tématy i modely hub. Vždy na víkend výstavu doplňují i živé houby nasbírané koncem týdne. Významnou součást výstavy tvoří i na substrátech pěstované jedlé houby, které muzeu průběžně dodává pan Jiří Václavík z Dolan (www.jedlehouby.cz). Pro malé i velké houbaře je připraven také houbařský kvíz a pro děti i omalovánky.

Mediální partneři:
ČESKÝ ROZHLAS 2 - PRAHA, ČESKÝ ROZHLAS - REGION, GASTRO+HOTEL - profi revue, KAM PO ČESKU, MYSLIVOST, PRESSWEB, REVUE 50plus a ZEMĚDĚLEC.

Kontakty:
PhDr. Pavel Novák, ředitel NZM Kačina; tel: +420 327 571 170, e-mail: pavel.novak@nzm,.cz
Mgr. Lubomír Maršík, PR/MARKETING, tel. +420 220 308 382, e-mail: lubomir.marsik@nzm.cz


Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu