Design Cabinet CZ

04.04. 2022 - 04.04. 2022

Red Dot Award 2022 pro český antidekubitní sedák z 3D tiskárny

Soutěže

MgA. Věra Kunhartová je designérka, která se dlouhodobě zaměřuje na vývoj zdravotní techniky i kompenzačních pomůcek. Pro firmu Libella navrhla antidekubitní sedák Libella Seat Varia. Zvolila inovativní aplikaci technologie FDM 3D tisku. Tím mění zažitý způsob výroby kompenzačních pomůcek pro vozíčkáře, umožňuje finančně i ekologicky přívětivou produkci a činí individuální pomůcky dostupnější širšímu počtu uživatelů. Sedák získal letos mezinárodní ocenění Red Dot Award (www.red-dot.org)

 

První plně nastavitelný antidekubitní sedák na trhu Libella Seat Varia funguje jako stavebnice. Na základě odborného vyšetření získá každý uživatel individuální nastavení dle jeho vlastní anatomie i možnost přenastavení vzhledem k aktuální zdravotní situaci. V případě potřeby lze vyměnit pouze jednotlivé části a prodloužit životnost celého produktu. Kombinace čtyř vrstev z odlišných materiálů, jejichž výběru a testování byla věnována mimořádná péče, zajistí antidekubitní ochranu i řešení velmi komplikovaných případů posturálních deformit. Moderní technologie, nejnovější materiály a individuální přístup se tak spojily v lehkém, prodyšném a snadno udržovatelném sedáku, který nejen dobře vypadá, ale především pomáhá a ulehčuje život jeho uživatelům.

 

Libella Seat Varia by uveden na trh v roce 2021 a jeho benefity využívá téměř 100 klientů. Už po prvních měsících používání se u některých z nich podařilo eliminovat užívání léků na bolest, prodloužit denní dobu sedu v řádu hodin, zmírnit zdravotní obtíže nebo doléčit počínající dekubit. Přispívá ke snazšímu životu uživatelů i jejich lepšímu pracovnímu uplatnění, a tak pomáhá snižovat náklady pro sociální systém.

 

Věra Kunhartová, autorka designu, říká:„Důvodem, proč jsem zvolila specializaci na design kompenzačních pomůcek, byla především snaha o pozvednutí úrovně tohoto oboru. Ten dlouhodobě stagnuje, protože malý trh nenutí velké producenty k pravidelným inovacím, a ti malí si je často nemohou dovolit. Ne vždy je práce výrobců a zdravotních specialistů provázaná, a proto není pravidlem, že by jejich poznatky z praxe byly při vývoji nových produktů správně vyhodnoceny a aplikovány. Studentský grant, který mi během mého doktorandského studia poskytla FUD UJEP, mi umožnil věnovat se více než dvouletému vývoji a volbě vhodných výrobních technologií i materiálů. Díky spolupráci se Zdeňkou Faltýnkovou, významnou českou specialistkou na zdravé sezení na vozíku, odbornou veřejností i uživateli vznikl produkt, který přináší na trh čerstvý vítr a vozíčkářům umožňuje nalézt v životě rovnováhu. Těší mě, že ocenění „Red Dot“ potvrzuje, že jdeme správným směrem, a zároveň cítím velkou zodpovědnost za udržení kvality produktů značky Libella.“

 

Libella je nová česká značka, která se zaměřuje na precizní zpracovaní kompenzačních pomůcek. Věnuje se individualizaci produktů pro vozíčkáře a klade důraz na kvalitu a design.

 

MgA. Věra Kunhartová je produktová designérka, která se specialiuje na zdravotní a kompenzační pomůcky. Absolvovala Fakultu umění a designu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde nyní dokončuje doktorandské studium. V roce 2013 získala v soutěži o  Národní ceny za studentský design 2013 ocenění Excelentní studentký design a v roce 2020 ocenění South Estonia product of the year 2020. V roce 2015 založila vlastní studio Zdravý design, kde se svým týmem navrhuje produkty pro české i zahraniční výrobce zdravotní techniky a vyvíjí pomůcky nejen pro vozíčkáře. V roce 2020 založila společně s investorem Čestmírem Vančurou společnost Libella design s.r.o. pro výrobu a prodej produktů značky Libella.

 

Více informací o firmě, produktecj a lidech v ní v příloze a na www.libelladesign.cz

 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu