Design Cabinet CZ

16.08. 2019 - 16.09. 2019

Rest(y) Novýho (z)boží!

Výstavy

Nový (z)boží! je název výstavy prací studentů designu, které získaly ocenění v soutěži o Národní cenu za studentský design. Zavítejte za studentským designem na Šumavu.

Název Nový (z)boží vymysleli studenti, kteří považovali oficiální pojmenování národní soutěže za fádní, neatraktivní, nudné - nebyl prostě cool. Studentský design je přeci Boží! A je zbožím k prodeji a koupi. Každým rokem se samozřejmě rodí nové produkty, tedy zboží (slovo nové taky není cool, proto nový).

Soutěž o Národní cenu za studentský design probíhá v České republice již 29 let. Vymyslelo ho Design centrum ČR (v roce 2007 zrušené), štafetu její organizace převzal spolek dobrovolníků Design Cabinet CZ. Soutěž je anonymní a profesionálně náročná. Práce hodnotí tři na sobě nezávislé poroty.

Výsledky se v ČR prezentují na výstavách Nový (z)boží!, v zahraničí pod názvem New G(o)ods! K vidění bylo nejen v Praze, Brně a Plzni, ale také New Yorku, Londýně, Pekingu, Moskvě, Vídni, Mnichově, Berlíně, Miláně, Stockholmu, Madridu, Haagu, Bratislavě, Budapešti, Kielcích, Bukurešti, Plovdivu aj. Na výstavách se představují jak studentské vize, tak prototypy a produkty, vždy doprovázené plakáty. 

Na zámku v Dobrši je k vidění výběr z plakátů, které si studenti v létech 2008 – 2017 zapomněli z výstav vyzvednout. Proto Rest(y) (aby to bylo cool).

Každým rokem je některý ze studentů grafického designu autorem vizuální komunikace soutěže. V jejím duchu pak vypadají bannery, úvodní výstavní panely, katalogy, diplomy, logotypy a vše, co se k soutěži pojí. Na Dobrši se poprvé představují úvodní panely několika ročníků, z nichž je vidět, jakou úroveň a náboj soutěž má, a jakou atmosféru grafické zpracování výstav vyvolává.

Poroty rozhodují o udělení titulů Národní cena za studentský design, Excelentní studentský design a Dobrý studentský design. Zvláštní ceny udělují rektoři a děkani univerzit a vysokých škol, ředitelé muzeí a významných profesionálních institucí.

Na organizaci soutěže spolupracují dobrovolníci z řad studentů a přátel designu. Od roku 2008 do roku 2019 jich bylo kolem sta. Soutěž finančně podporují firmy Dům bytové kultury Praha, Grund a Jablotron.

Lenka Žižková, Design Cabinet CZ, z. s. 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu