Design Cabinet CZ

13.12. 2018 - 02.02. 2018

Rostislav Vaněk: Extypo

Výstavy

V plzeňské Galerii Ladislava Sutnara probíhá do 2. února 2019 unikátní výstava Extypo, která nabízí neobvyklý pohled na svobodnou tvůrčí práci Rostislava Vaňka, výrazné osobnosti českého grafického designu, nepřehlédnutelného grafika, tvůrce písma a pedagoga.

Na výstavě se do jediného celku pojí práce na pomezí designu a volného umění v kontextu vizuální kultury, nechybí svěží typografické hry, zkoumání nových grafických forem ani trojdimenzionální kompozice.

 

Prof. ak. mal. Rostislav Vaněk se do povědomí veřejnosti dostal především jako autor informačního systému pražského metra, tvůrce prvních manuálů korporátní identity českých aerolinek, Obchodní banky nebo Mezinárodního měnového fondu. V době normalizace, konkrétně roce 1974, spoluzakládal sdružení Typo& a mezigenerační TypoDesignClub. V posledních letech působil jako předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. V roce 2008 založil Vaněk studio Signature Type Foundry, pod kterým mimo jiné vymyslel písmo Clara Sans, Meridianus či Haven. Jeho práce jsou součástí sbírek českých i zahraničních muzeí, například muzea v Essenu, varšavského muzea plakátu ve Wilanowie či pařížského Poster Museum. V roce 2016 mu byla za celoživotní příspěvek k rozvoji grafického designu udělena Cena Ladislava Sutnara. V roce následujícím byl uveden do Síně slávy v rámci Ceny Czech Grand Design.

 

Galerie Ladislava Sutnara, Riegrova 11, Plzeň

 

Foto: Said Ismail

 

Více informací v příloze.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu