Design Cabinet CZ

10.08. 2019 - 22.09. 2019

Sklo nebo život! v Klatovech

Výstavy

Již tradičně patří léto v klatovském Pavilonu skla, v jeho zahradě a v chodbě jezuitské koleje českým nebo zahraničním středním a vysokým sklářským školám.

Jde o cyklus výstav, kterými Pavilon skla postupně představuje studentské práce z jednotlivých škol, mapuje jejich umělecké směřování i hlavní směry výuky. Veřejnost se tak může rok za rokem seznamovat s nejmladší generací evropských sklářských výtvarníků a designérů a tak vlastně i s budoucností tohoto oboru.

 

V letošním roce se v Klatovech představí Ateliér skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové z Prahy, který vede profesor Rony Plesl. Jde o projekt výstavy prestižní české vysoké školy v oboru sklářského designu a volného umění, jejíž studenti sklízejí ceny na celém světě. Ve výstavě jsou prezentovány především závěrečné studentské práce z letošního školního roku, takže se jedná skutečně o „naprosto čerstvé“ sklo a zcela aktuální díla. Více prostoru je zde věnováno volné tvorbě, která je inspirována mimo jiné názvem a volným tématem klatovské výstavy Sklo nebo život!, který se dá vykládat mnoha způsoby a všechny jsou vlastně správné. Ve výstavě ale návštěvníci najdou i díla dalších mnohdy velmi překvapivých a zajímavých inspirací. Stranou pochopitelně nezůstává ani design, který významným prvkem v profilu školy reprezentuje hlavně dekorativní sklo.

 

Doprovodné akce k výstavě Sklo nebo život!

 

Sobota a neděle 7. a 8. 9. od 10 do 17 hodin  

Skleněný karafiát – projekt připravený ve spolupráci s ateliérem skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové z Prahy. V zahradě pavilonu bude opět hořet oheň ve sklářské peci Zdeňka Kunce a ze žhavého skla se zde budou rodit nejen karafiáty, ale i další skleněné předměty inspirované klatovským karafiátem podle návrhů studentů a učitelů ateliéru. Připravené jsou i dílny pro malé i velké, ve kterých si každý může ve spolupráci s mladými umělci vytvořit vlastní skleněná díla související s tématem klatovského karafiátu – modely z korálků, malba v různých podobách (šablony) nebo ryté motivy. Akce k pátému výročí otevření Pavilonu skla. 

 

Jitka Lněničková

Foto Karel Nováček

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu