Design Cabinet CZ

20.03. 2019 - 26.05. 2019

Slezákovy závody: 111 let výroby kovového nábytku v Bystřici pod Hostýnem

Výstavy

V brněnské vile Tugendhat probíhá do 26. května výstava Slezákovy závody: 111 let výroby kovového nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Výstava se pořádá ke 111. výročí založení firmy.

Příběh tradiční české značky začal v roce 1908 v Bystřici pod Hostýnem a úspěšně pokračuje dodnes. Výstava připomíná především vývojově důležité období třicátých let a ve výběru výjimečné modely z poválečných desetiletí. Základem kolekce jsou novodobé výrobky historických výrobních vzorů, jejichž prostřednictvím je prezentována nadčasovost původních návrhů.

Původní Slezákovy závody na výrobu kovového nábytku založené v roce 1908, posléze Kovona a od roku 1992 Kovonax využívají tradičních i moderních technologií. Firma, která je zcela ve vlastnictví českých subjektů, má výrobní závod v Bystřici pod Hostýnem ve Zlínském kraji. Je skutečným českým výrobcem od prvotního zpracování materiálu až po finální výrobek. Specialitou firmy je možnost kombinace modelů původní produkce firmy Slezák spojené s moderní technologií.

Ve svém oboru patří Kovonax k nejstarším firmám u nás. Na počátku 20. století nesla firma jméno svého zakladatele Roberta Slezáka. Vyučený zámečník původem z Bystřice pod Hostýnem založil ve svém rodném městě v roce 1908 malou zámečnickou dílnu na běžné zámečnické výrobky, nábytkové a stavební kování. Dílna se rychle rozrůstala a ve třicátých letech 20. století patřil Slezák se stovkami modelů sedacího a stolového nábytku pro školy, nemocnice, sanatoria, zahrady, veřejné i bytové interiéry v provedení chromovaná ocelová trubka, nikl a mosaz k předním výrobcům kovového nábytku v České republice. Firma Kovonax, která vznikla privatizací v roce 1992, úspěšně navazuje na původní více než sto let starou značku Slezákovy závody.

Kovonax je výrobcem kovového nábytku především židlí, otočných sedaček, křesel, jídelních a konferenčních stolů, věšáků a dalšího mobiliáře. V Praze prezentuje sortiment značky Slezákovy závody ve funkcionalistickém hotelu AXA, Na Poříčí 40.

 

Foto: Filip Šlapal

 

Vila Tugendhat, Černopolní 45, Brno, technické podlaží

úterý až neděle od 10 do18 hodin bez předchozí rezervace

Vstupné 50 Kč.

 

Více informací v přílohách.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu