Design Cabinet CZ

08.09. 2022 - 11.09. 2022

Studenti Katedry designu Fakulty textilní v Liberci obléknou budovu Českého centra v Paříži

Výstavy

Pojedou totiž prezentovat kolekcí oděvů a šperků na prestižní přehlídku Paris Design Week 2022. Při té příležitosti mají v plánu formou site specific obléknout i budovu Českého centra v Paříži!

Paris Design Week je přehlídka designu, umění a módy, která se koná vždy přes dva zářijové víkendy na více než 200 místech francouzské metropole. Letos začíná 8. září. Prezentace libereckých studentů proběhne v rámci expozice připravované Českým centrem v Paříži. Jeho sídlo v Bonapartově ulici chtějí studenti obléknout do velkoformátových textilií a žakárské tkaniny s vlastními autorskými vzory.

Společným tématem této velkoplošné instalace jsou „Šelmy nebezpečné a půvabné“. Z žakárské tkaniny vznikly i oděvy, které budou k vidění také na přehlídce. „Katedra designu spolupracovala na vytvoření těchto autorských tkanin s katedrou technologií a struktur a s firmou Mileta a. s., která provedla finální úpravu materiálu. Kooperace mezi katedrami a s firmou je pro naši fakultu typická. Umění se v oblasti textilu, oděvu, ale i skla a šperku snoubí s technologiemi a práce studentů katedry designu vlastně prezentují práci a um celé fakulty,“ říká proděkanka Fakulty textilní Jana Drašarová. „Fakulta vozí vědu na Harvard a módu do Paříže,“ dodává a připomíná tak stáž Markéty Klíčové a Jakuba Erbena, specialistů na nanovlákna, kteří nedávno absolvovali výzkumný pobyt na Wyssově institutu na Harvardově univerzitě v Bostonu (https://tuni.tul.cz/rubriky/lide/id:110808/na-harvardu-se-zapojili-do-vyvoje-umele-ledviny-koronavirus-jejich-staz-prerusil).

V Paříži se budou se svými oděvními, ale také šperkařskými kolekcemi prezentovat Ivana Gurášová, Štěpán Folget, Leona Špačková, Kateřina Švecová, Anna Střídová, Nikola Márová, Radek Dunovský a Alžběta Hudeková. Koncept a motto chystané výstavy je Textil jako všeobjímající, chránící, neznající hranic a textil svobodný. „V posledních měsících čelíme globálním hrozbám, jako je covid a válečný konflikt na Ukrajině. Z tohoto pohledu nabývají témata bezpečí, ochrany, ale i svobody na celospolečenské důležitosti. Naši studenti toto dění reflektují v textilní matérii,“ říká Jana Drašarová.

Výstava studentských prací bude k vidění v pařížském Českém centru  do 11. září 2022. Osm zmíněných studentů pojede v září do Paříže na rezidenční pobyt, během kterého výstavu připraví. Rezidenční pobyt a výstava v kooperaci s Českým centrem v Paříži se mohou uskutečnit díky dlouholetým kontaktům katedry, především jejího vedoucího výtvarníka Svatoslava Krotkého. „Pro nás bude tato přehlídka součástí oslav a připomenutí 30 let práce v oboru designu textilu a oděvu, zároveň je to letos 20 let od doby, co jsme rozšířili nabídku studia o zaměření sklo a šperk,“ říká docent Krotký a připomíná, že loni katedra doplnila portfolio svých studijních programů o navazující magisterské studium design – textil, oděv, sklo, šperk. „Studenti s sebou povezou také 30 textilních bannerů o délce 3,5 metru, do kterých bychom chtěli budovu Českého centra v Paříži obléknout. Detaily se ladí a uvidíme, nakolik se to nakonec podaří,“ uzavírá pedagožka katedry designu Zuzana Veselá, která se specializuje na oděvní návrhářství.

Více informací v příloze a na https://www.tul.cz/2022/08/09/studenti-obleknou-budovu-v-parizi-jedou-prezentovat-svou-praci-na-paris-design-week-2022/;  https://youtu.be/X9t4mj0iiTk

.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu