Design Cabinet CZ

28.04. 2015 - 28.04. 2015

Studio Vacek+Šmíd získalo ocenění Gold Winner IDA

Soutěže

Designérské duo Vacek & Šmíd si do svého portfolia připisuje další úspěch. Za unikátní modulové osvětlení Ridge Stone – Kuf bylo oceněno prestižní americkou cenou za design IDA (Annual International Design).

Ridge Stone - Kuf je systém modulové stavebnice komponentů dekorativního osvětlení pro bytové i veřejné interiéry. Základní modul systému o rozměrech 500 x 500 mm je možné instalovat na stěny a stropy jako dekorativní světelný obklad vykrývající velké plochy, nebo jako jednotlivá svítidla. Uplatnění najde dále pro různé architektonické formy a interiérové prvky - obložení sloupů, recepčních a informačních pultů, prostorové solitérní prvky, dělící příčky a paravány...

Konstrukce a světelné zdroje

V základním modulu systému Kuf je do desky stínidla originálním způsobem uchyceno 16 kusů velkých křišťálových kamenů z olovnatého skla, vyrobených kombinací lisování a broušení. Uchycení skleněných kamenů je provedeno neviditelným způsobem z vnitřní strany konstrukce modulu, který se jako celek zavěšuje na podkladovou plochu s možností rektifikace ve všech směrech. Světelnými zdroji jsou LED pásy umístěné na základovou konstrukční desku modulu.

Skleněný kámen

Skleněné kameny mohou být do desky stínidla uchycené kolmo, nebo pod různými nepravidelnými úhly. Různé může být také jejich rozmístění - pravidelné nebo nepravidelné, vytvářející dekory a symboly, symetrické nebo asymetrické...
Základní řada systému představuje pravidelně se opakující uspořádání kamenů kolmých na desku stínidla, střídavě otáčených o 90°. Nabídka skleněných kamenů bude zahrnovat vedle křišťálu také několik barevných variant (např. uranové sklo, rubín - červená, amber - žlutohnědá, kouřová). Díky použité technologii je skleněný kámen systému Kuf o rozměrech 120 x 120 mm historicky největším průmyslově vyráběným plošným výliskem v Česku, a podle dostupných informací pravděpodobně i v Evropě.

Stínidlo a materiálové varianty

Také materiál desky stínidla bude mít zákazník možnost vybrat z několika variant - v lesklém zrcadlovém nebo matném provedení, hladký nebo strukturovaný povrch (zlatý a stříbrný kov, dřevěné dekory, kůže a látky, přírodní nebo syntetický kámen, aj.)
Variabilita systému Kuf umožňuje podle volby použitých materiálů vytváření nekonečných variací...

Inspirace

Základní řadu systému tvoří skleněné kameny kolmé na desku stínidla, uspořádané do vzoru vznikajícího jejich otáčením o 90°. Pravidelně se tak střídají vertikální a horizontální kameny v pravoúhlých liniích čtvercového rastru.
Inspirací pro návrh tohoto vzoru skládání kamenů bylo „kúfské" neboli kúfické písmo, kaligrafická forma arabských písmen s prodlouženými svislými a vodorovnými linkami. Písmo bylo pojmenované podle města Kúfa v dnešním Iráku a užívané již ve starověké Mezopotámii. Zvláštní druh kúfských kaligramů jsou nápisy psané do čtverce, často se vyskytují na mozaikách a v islámské architektuře. V kúfském písmu byly napsány nejstarší rukopisy Koránu.

Jan Vacek & Martin Šmíd VACEK & SMID

V roce 2011 založili designéři Jan Vacek (* 1970) a Martin Šmíd (*1978) studio Vacek & Smid, pod jehož značkou navrhují produktový design - nábytek, svítidla a předměty interiérového mobiliáře, současně se také zabývají designem a realizacemi interiérů.
Od počátku založení studia doprovází jeho název přívlastkem "kdo má židli bydlí" podle rýmu ze známé české písně z 50. let minulého století - v přeneseném smyslu slova to představuje vytváření prostředí pro bydlení. S oblibou experimentují s netradičními materiály, ale také hledají nové cesty pro zpracování materiálů tradičních. Spojování a prolínání materiálů, posouvání funkce a s tím spojené nové přesahy, řemeslná tradice vedle kosmických technologií.
Své práce pravidelně představují na domácích i zahraničních přehlídkách designu a mohou se pyšnit i řadou mezinárodních ocenění, mezi jinými také Red Dot Design Award. V posledním období jsou uchváceni sklem, navrhují produkty pro firmy Preciosa Lighting, Preciosa Ornela, Clartes a Moser.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu