Design Cabinet CZ

02.02. 2024 - 09.06. 2024

Symbiosis – sklo a šperk

Výstavy

V Severočeském muzeum v Liberci představuje do 9. června 2024 Katedra designu (KDE) Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci výstavu studentských prací z oborů skla a šperku Symbiosis.

Název výstavy vystihuje programový koncept mezioborové ateliérové spolupráce. Propojení oborů skla a šperku vzniklo před 20 lety na Katedře designu na detašovaném pracovišti v Jablonci nad Nisou při Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.
Symbióza těchto dvou výtvarných disciplín propojuje netradiční umělecko-řemeslnou činnost s vědecko-výzkumnými aktivitami v rámci bakalářského studia „Návrhářství“ a magisterského studia „Design – textil, oděv, sklo, šperk“. Pro své tvůrčí projekty mohou studenti využívat špičková vývojová a výzkumná centra napříč univerzitou. Katedra designu se nachází v samém srdci sklářského regionu střední Evropy. Spojení oboru skla a šperku je také přirozenou reakcí na bohatou kulturně historickou tradici sklářského a bižuterního průmyslu Jablonecka, která bez přerušení trvá od 16. století.
Výstava představuje výběr z tvorby studentů napříč všemi ročníky a také ukázky z volné tvorby čtyř výtvarníků, kteří v současné době působí v ateliéru skla a šperku, konkrétně Ludmily Šikolové, Jany Válkové Střílkové, Martina J. Pouzara a Václava Řezáče. K vidění je nekonvenční tvorba autorského šperku, šperk na hranici skleněného objektu, skleněné plastiky, pohybující se v oblasti abstraktního umění, ale také oddělené přístupy obou výtvarných oborů.
Výstavní koncept Symbiosis jako prezentace ateliéru byla poprvé představena v březnu v roce 2023 v Českém centru v Mnichově jako součást mezinárodní přehlídky Munich Jewellery Week 2023. Zde byla přístupná jeden měsíc a sklidila velice kladné ohlasy nejen od laické veřejnosti, ale především od odborníků a sběratelů z celého světa. Nyní se studenti a vybraní pedagogové Ateliéru sklo a šperk představují ve vestibulu Severočeského muzea v Liberci v rámci dlouhodobého projektu zaměřeného na představování zajímavých a významných designérů nejen z libereckého regionu. V průběhy výstavy proběhnou dvě komentované prohlídky.

Katedra designu (KDE) Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci je kreativním pracovištěm garantujícím výuku denního bakalářského a magisterského studijního programu Návrhářství. Koncepce studia je zde založena nejen na samotné tvůrčí činnosti, ale také na hledání nových způsobů výtvarného zpracování materiálů a netradiční realizace výrobků, a to díky technologickým možnostem celé fakulty. Fakulta textilní je jednou z největších fakult v EU, která se věnuje textilnímu materiálovému inženýrství komplexně a zároveň je jedinou svého druhu v České republice. Pouze liberecká univerzita rozvíjí tvůrčí činnosti a poskytuje vysokoškolské vzdělání napříč celým textilním oborem, provádí základní i aplikovaný výzkum od designu, materiálu přes technologie, hodnocení jakosti až po široké spektrum aplikačních oborů. Svým výrazným vědeckým a výzkumným zaměřením přesahuje rámec ČR i EU. Fakulta textilní je uznávaným lídrem v oblasti nanovláken.

Severočeské muzeum v Liberci - vestibul, Masarykova 11, 460 01, Liberec
Otevřeno: denně kromě pondělí, 10:00-19:00

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu