Design Cabinet CZ

03.07. 2024 - 01.09. 2024

Transform! Designing the Future of Energy

Výstavy

Do 1. září 2024 se představuje ve Vitra Design Museu výstava Transform! Designing the Future of Energy.

V době, kdy je nutné naléhavě usilovat o odstranění fosilních paliv, aby se snížily globální emise uhlíku a zastavily se klimatické změny, se design stává nezbytným pro formování nové éry udržitelné energie. Design jakožto prostředník mezi vědeckým výzkumem a koncovými uživateli pomáhá vytvářet nová technologická řešení přitažlivá pro širokou veřejnost a podporuje postupný přechod k obnovitelným zdrojům energie.

Výstava ukazuje příklady od každodenních produktů, které využívají obnovitelnou energii, až po design solárních domů a větrných elektráren, systémy chytré mobility, futuristické vize soběstačných měst, inovativní a experimentální produkty, spekulativní designové projekty, filmy, architektonické archetypy a vizionářské koncepty budoucnosti. Počínaje zaměřením na lidské bytosti se pohled rozšiřuje na objekty, města a celou energetickou krajinu.

Lidská síla

Na začátku výstavy ve Vitra Design Museum jsou návštěvníci vyzváni, aby objevili svůj vlastní potenciál pro výrobu energie. Šlapáním na stacionárních rotopedech mohou zjistit, jak dlouho trvá vyrobit dostatek elektřiny pro běžné činnosti, jako je vaření kávy, prohlížení webu nebo horká sprcha.

Slovo moc má fyzický i politický význam. Výběr mezinárodních plakátů a protestních nápisů, příručních listů a letáků odráží vývoj energetické politiky a schopnost každého jednotlivce ji ovlivnit: od amerického vládního programu Atoms for Peace po protijaderné hnutí, od podpory obnovitelných zdrojů energie, zdrojů energie na civilní odpor proti solárním elektrárnám a větrným elektrárnám instalovaným globálními korporacemi. Prezentace na téma „ropná krajina“ ilustruje, jak ropa formovala naši krajinu a životní styl jako zdroj energie – a jak náročné bude osvobodit se od závislosti na fosilních palivech.

 

Energetické nástroje

Druhá část výstavy je věnována tématu Energetické nástroje a představuje produkty, prototypy a experimenty pro život „off-grid“, bez napojení na konvenční energetickou infrastrukturu. Pauline van Dongen integruje fotovoltaické články do návrhů oděvů, například sluneční košile (2015), nebo do látkových panelů, jako je Suntex (2022). Stefan Troendle vyvinul vodíkový sporák jako prototyp zeleného vodíkového sporáku. Pouliční lampa Papilio od Tobiase Trübenbachera uspokojuje vlastní energetické potřeby se zabudovaným větrným rotorem. Solární kyvadlová lampa Marjan van Aubel Sunne napodobuje atmosférickou kvalitu přirozeného slunečního světla od východu do západu slunce. Se svým spekulativním projektem Available Networks zkoumá Pablo Bras potenciál zachycování náhodných toků energie v domě a kolem něj – od větru vanoucího přes střechu až po dešťovou vodu stékající okapem – k výrobě malého množství energie.  

Do této sekce byl vybrán i sortiment historických projektů, aby bylo vidět, že myšlenka energetické soběstačnosti inspirovala designéry historicky velmi dlouho. Takzvaný Solar Do-Nothing Machine, který vytvořili Charles a Ray Eamesovi v 50. letech využíval fotovoltaické technologie k uvedení kinetické sochy do pohybu.

 

Transformace

Ve třetí části výstavy budou představeny inovativní přístupy v oblastech architektury a mobility pod názvem Transformers. Samotné stavebnictví je zodpovědné za zhruba třetinu celosvětové spotřeby energie. Procento připisované sektoru dopravy je téměř stejně vysoké. Powerhouse Brattørkaia v Trondheimu navržený architektonickou kanceláří Snøhetta, je uznáván jako nejsevernější energeticky pozitivní budova na světě – vyrábí více než dvakrát více energie, než spotřebuje, a přebytky dodává zpět do místní mikrosítě. Plus Energy Quarter P18 v Bad Cannstattu, kterou vyvinul Werner Sobek ve spolupráci s AktivHaus, se vyznačuje soběstačným systémem vytápění díky kombinaci tepelných čerpadel, fotovoltaických tepelných kolektorů a řízeného větrání vnitřních obytných prostor. The Day After House by TAKK architecture zase ukazuje, že high-tech řešení nejsou nezbytně nutná pro zlepšení energetické účinnosti stávajících budov díky chytré prostorové konfiguraci s různými klimatickými zónami. Použití přírodních izolačních materiálů nevyžaduje pro daný byt téměř žádné doplňkové topení.

 

Změna paradigmatu od spalování 

Posun paradigmatu od spalovacího motoru k elektromotoru také zvyšuje význam solární energie v oblasti dopravy. Předvojem tohoto přechodu jsou experimentální automobily na solární pohon jako Covestro Sonnenwagen, které dokážou překonat vzdálenost až 500 km se solárním polem o velikosti zhruba 2,5 m2. Společnosti jako německý startup Sono Motors však nyní integrují fotovoltaické technologie i do sériových vozidel. Pro dosažení větší udržitelnosti v kurýrních a balíkových službách společnost Onomotion investovala do elektrokol a kombinace elektromotoru a svalové síly.

 

Budoucí energetické krajiny

Závěrečná část výstavy je věnována tématu Future Energyscapes a tomu, jak by mohly vypadat. Tato oblast výzkumu zahrnuje nové typologie pro skladování energie, jako je Energiebunker v Hamburku nebo Hot Heart, průkopnický návrh Carla Rattiho na meziskladování tepelné energie v Helsinkách. Představeny jsou také další vizionářské nápady pro budoucí výrobu energie, od modelů větrných turbín navržených studenty z ECAL/Lausanne pro kanadský ostrov Fogo až po hypotetickou Eneropu navrženou nizozemským think-tankem AMO Rema Koolhaase.

Příklady historických předchůdců zahrnují nápad Hermana Sörgela na obrovskou zemskou masu zásobenou vodní elektrárnou představenou ve 30. letech 20. století jako projekt Atlantropa, nebo Světovou hru Buckminstera Fullera a představu o řízení celých světových energetických rezerv a zdrojů pomocí globální počítačová síť

Výstava Transform! Designing the Future of Energy zdůrazňuje, že transformace energetických systémů musí zahrnovat více než jen expanzi obnovitelných zdrojů energie a ukazuje, že energie je jednou z největších výzev naší doby, ale také jednou z největších příležitostí k přetvoření našeho světa.

Po úvodní prezentaci ve Vitra Design Museum se výstava vydá na další mezinárodní místa. Doprovodná publikace obsahuje kolem 100 projektů z oblasti designu, architektury a urbanismu, které představují průkopnické přístupy k tématu energie. Kniha je ilustrována asi 200 obrázky a obsahuje eseje od Catharine Rossi, Stephana Rammlera, Ivana Illicha, Daniela A. Barbera, Donatelly Germanese a Caroly Hein.

Giulia Capozza

Zdroj, upraveno: https://www.archiproducts.com/en/news/the-exhibition-at-vitra-design-museum-on-the-energy_98124

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu