Design Cabinet CZ

21.06. 2022 - 01.01. 2022

Tvary, barvy, pohodlí | nábytek Jitona

Výstavy

Do 1. ledna 2023 je ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích k vidění výstava Tvary, barvy, pohodlí: nábytek Jitona.

Po předchozích výstavách v Chebu a Soběslavi se bude jednat o dosud nejrozsáhlejší reprízu, která představí jak sériovou produkci jihočeského a západočeského nábytkového impéria z let 1959 – 1989, tak vybavování jednotlivých architektonických zakázek, jako byly hlavně veřejné, kulturní a vládní stavby.

V Českých Budějovicích se několik desetiletí nacházelo vývojové a návrhářské centrum Jitony, v němž působili naši přední designéři, například Hubert Nepožitek, Bohumil Landsman, František Filec, Antonín Škoda, Vladimír Štekla či Karel Musil. Jitona byla jedním z největších producentů nábytku v Československu a na rozdíl od jiných výrobců zahrnovala sortiment pro vybavení celého bytu i kanceláře.

Jitona vyráběla sedací nábytek, vybavení obývacích pokojů, z nichž asi nejvýznamnější byly sestavy U 300 a Rubín, z kuchyní se proslavila hlavně Asta či pozdější Alpina. Tyto ukázky budou na výstavě zastoupeny spolu s rozmanitými tvarovými variacemi sériově vyráběných židlí a křesel ze všech poválečných desetiletí.

Výstava představuje i zakázkovou tvorbu pro vládní vilu v Sezimově Ústí, Jacht klub na Máchově jezeře, hotel Praha či kolektivní dům v Litvínově. Součástí výstavy jsou i ukázky experimentálních návrhů, které se nakonec nedostaly do výroby, stejně jako výběr z bohatého archivu Jitony a originální propagační grafiky.

autor textů expozice: Ladislav Zikmund - Lender, autorka grafiky: Markéta Othová, architektonické řešení: RSAA - Roháč Stratil architektonický ateliér

Wortnerův dům U Černé věže 22, České Budějovice

17. 6. 2022 - 1. 1. 2023

červen - říjen 10:00 - 18:00 hodin

listopad - leden 9:00 - 17:00 hodin

 

Foto: Květa Čulejová

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu