Design Cabinet CZ

29.01. 2024 - 29.01. 2024

Udílení cen padělků Plagiarius 2024

Soutěže

Soutěž Plagiarus - originál versus plagiátorství - je negativní ocenění, které vrhá světlo na padělky ve světě designu.

Negativní ceny pro padělky uděluje od roku 1976 společnost Aktion Plagiarius. 48 let její existence ukazuje, že pirátství výrobků a značek je dlouhodobým globálním problémem.

Cílem kampaně Plagiarius je zvýšit povědomí veřejnosti o bezohledných obchodních metodách produktových a značkových pirátů a přimět průmysl, politiku a spotřebitele k řešení. Než každoročně obměňující se porota vybere vítěze, jsou údajní plagiátoři informováni o jejich nominaci a mají možnost se k nim vyjádřit. Cílem verdiktu poroty není stigmatizovat legální konkurenční produkty, ale kriticky se podívat na napodobeniny 1:1, které záměrně vypadají jako originální produkt a nevykazují přitom žádný vlastní kreativní nebo konstruktivní přínos. Trofejí negativního ocenění je černý trpaslík se zlatým nosem. Symbolizuje nesmírné zisky, které imitátoři vydělávají na úkor kreativců a inovativních společností

Pirátství produktů a značek je výnosný byznys v hodnotě miliard výhodný i pro organizovaný zločin. Plagiátorství designu, levné padělky, napodobeniny a repliky zaplavují webové stránky, platformy elektronického obchodu a sociálních médií. Potvrzená čísla jsou ohromující a znepokojující. Škody, které padělky způsobují kupujícím, inovativním výrobcům, autorizovaným prodejcům a v neposlední řadě i životnímu prostředí, jsou obrovské. Každý, kdo záměrně kupuje padělky nebo nabádá třetí strany k jejich nákupu prostřednictvím agresivní reklamy nebo bagatelizace, podporuje ničivé výrobní podmínky a socioekonomické důsledky. Totéž platí pro všechny provozovatele platforem, kteří aktivně ani preventivně nezastavují prodej padělků. Internet není právní vakuum. Přísná pravidla, která platí ve stacionárním retailu, platí i v digitálním světě – jen je tam potřeba je vymáhat mnohem důsledněji – zejména vůči poskytovatelům ze třetích zemí.

Výsledky Plagiarus 2024

1. cena - soubor nápojového skla „Denk’Art“ (šampaňské, univerzální, bordeaux a Burgunderglass)

Viz obrázek č. 1 v příloze: vlevo originály: Zalto Glas GmbH, Gmünd, Rakousko

Vpravo plagiát: Bayerische Glaswerke GmbH, Neustadt a.d. Waldnaab, Německo

 

V roce 2004 uvedla firma Zalto na trh ručně foukaný soubor nápojového skla Denk'Art, který je oblíbený u vinařů, ve špičkové gastronomii i u konzumentů.  V roce 2020 společnost Bayerische Glaswerke GmbH představila svůj strojně vyráběný soubor Definition, který je podle jejích slov založen na dvou vlastních starších sériích. Žádná ze společností nepožádala o ochranu průmyslového vzoru. Mezi renomovanými společnostmi v současnosti probíhá soudní spor. Bez ohledu na to, jak soud rozhodne s ohledem na možné nekalé soutěžní chování, porota shledala, že 4 typy sklenic ze souboru Definition vypadají podobně jako 4 nejúspěšnější typy skel v sérii Zalto a že mezi respektovanými konkurenty  vypadá spravedlivá soutěž jinak. Společnost Bayerische Glaswerke GmbH ve svém prohlášení před zasedáním poroty výslovně odkazovala na „svobodu napodobování“ a popřela, že by došlo k jakémukoli právnímu nebo morálnímu provinění.

 

2. cena – hra „LEGO Creator 10252 – VW Beetle“

Viz obrázek 2 v příloze: vlevo originál: Volkswagen AG, Wolfsburg, Německo

vpravo padělek: GDR-Trading BV, Meppel, Nizozemsko

 

Ikonický VW Beetle je chráněn v celé EU jako 3D ochranná známka, což znamená, že trojrozměrný tvar Beetle je vlastní ochrannou známkou. Volkswagen samozřejmě celosvětově chránil i slavnou ochrannou známku „VW v kruhu“. V tomto případě dochází k porušení jak ochranné známky Beetle 3D, tak ochranné známky „VW v kruhu“. Kromě sady pro VW Beetle nabízel GDR-Trading prostřednictvím svých internetových obchodů v Německu, Švédsku a Nizozemsku i další padělky. Padělky byly inzerovány s fotografiemi původních stavebnic a tvrzením „že hotový model vypadá věrně originálu“. Padělky byly dodány v plastových sáčcích zabalených v bublinkové fólii. GDR podepsalo prohlášení o zastavení a upuštění a poskytlo informace o údaje o prodeji. Některé padělky stojí polovinu ceny originálních licenčních sad, což se odráží v nedostatečné stabilitě a kvalitě hotových výrobků.

 

​ 3. Cena - Cuboro Marble Run „Srandard 32“ (edukační hra / metoda učení ve školách / mistrovství Cuboro)

Viz obrázek 3 v příloze: vlevo originál: Cuboro AG, Bern, Švýcarsko

vpravo: výrobce plagiátů Easycool (distribuce přes taobao.com):

Zaozhuang Yike Electromechanical Equipment Co., Ltd., Shandong, PR Čína

 

Celý a mnoha cenami ověnčený systém Cuboro se skládá z více než 100 různých prvků. Trénuje jemnou motoriku, posiluje prostorovou představivost a podněcuje kreativitu. Cuboro, vynalezené Matthiasem Etterem v 70. letech inspiruje děti i dospělé ve více než 30 zemích, včetně Asie. Originální kostky jsou vyráběny v rodinné truhlářské dílně z certifikovaného „švýcarského dřeva“ z udržitelně obhospodařovaných bukových lesů. Všechny prvky jsou čistě přírodní produkty, chemicky neošetřené. 

Čínský Easycool kopíruje téměř všechny produkty Cuboro, v některých případech včetně obalů, fotografií, funkční grafiky, ocenění a označení původu. Padělky inzerují jako „kompatibilní s Cuboro“. Easycool se od roku 2023 snaží přímo obelhat evropské prodejce Cuboro. Padělky stojí 50 % originálu.

 

V projektu Plagiarus byly uděleny další 4 ceny (v pořadí stejné) a 2 „zvláštní ceny“:

Zvláštní ocenění „Online tržiště pro hyeny“ 

4 Sada příborů „Klikk Pocket“ na cesty (3 kusy) 

Viz obrázek 4 v příloze. Uprostřed: Originály: koziol »ideas for friends GmbH, Erbach, Německo

Kolem plagiátů:

(1) Temu.com, Whaleco Technology Limited, Irsko

(2) Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited, Singapur

(3) Fruugo.com Limited, Velká Británie

Pouze originál Koziol je robustní, 100% recyklovatelný a vyrobený v Německu. Po Shein (Plagiarius 2022) se nyní objevil bezpočet prodejců levných 1:1 kopií opakovaně použitelných příborů Koziol, které získaly ocenění za design. Za snížené ceny pak tyto podřadné plagiáty prodávají Temu, Alibaba a Fruugo. Navzdory znalosti vlastnických práv, a přesto, že jsou nabídky odstraněny poté, co je učiněn odkaz na celoevropskou ochranu designu příborů, není jim aktivně a automaticky zabráněno v dalším šíření. Bylo by to snadné: všichni prodejci používají stejné reklamní texty a fotografie. Je to jako "Groundhog Day" - opakující se mrzutost. Hlavní provozovatelé platforem velkoryse umožňují čínským dodavatelům uniknout porušování všeobecných podmínek a spravedlivého obchodu, přičemž zanedbávají svou odpovědnost vůči západním výrobcům a maloobchodníkům. Teoretické sliby a praxe jsou stále daleko.

​5  speciální cena „Creative Freeloader“ - tričko „Puma“- logo

Viz obrázek 5 v příloze

Vlevo originál: Puma SE, Herzogenaurach, Německo

Vpravo padělek: Streetwall 68 GmbH, Wülfrath, Německo

 

Údajně vtipná úprava, která na první pohled působí kreativně a může vyvolat úsměv, představuje vážné porušení slovní/obrazové značky pro renomované výrobce značek, jako je Puma. „PUMA“ se stává „PUMBA“ – ze skákající divoké kočky se stává skákající prase bradavičnaté Pumbaa z filmu Walta Disneyho „Lví král". Tato parodie ve skutečnosti kopíruje všechny klíčové strukturální rysy loga Puma: stejné písmo a skákající zvíře. Vzhledem k vysoké rozpoznávací hodnotě známé značky přitahuje parodie pozornost, kterou by jiné vyobrazení Pumba nemohlo dosáhnout. Dobrá pověst známé značky je neoprávněně využívána. Potvrdil to i krajský soud v Hamburku a Streetwall, který v EU zakázal nabídky triček s nápisem Pumba a obrysem prasete bradavičnatého v nataženém skoku.

6 speciální cena - pohovka „Planopoly Motion 4.0 1926“

Viz obrázek č. 6 v příloze

Vlevo originál: himolla Polstermöbel GmbH, Taufkirchen (Vils), Německo

Vpravo padělek: výrobce čalouněného nábytku se sídlem a výrobou v Polsku

 

Pohovka "Model 1926" od himolla, která je chráněna registrovaným vzorem, byla uvedena na trh v roce 2018 a rychle se stala bestsellerem. Zvláštností jsou (tehdy nové) elektricky výškově nastavitelné opěrky hlavy a nový designový jazyk se vzhledem špičatého polštáře. V roce 2021 se začalo prodávat několik napodobenin - tato kopie dokonce imitovala zakřivené kovové nohy. Krajský soud v Kolíně nad Rýnem ve svém rozsudku proti polské společnosti potvrdil, že celkový dojem z obou sedacích souprav byl i přes minimální rozdíly shodný. Napodobitel musel zaplatit škodu a odstranit zbývající zásoby z trhu. V zásadě platí, že hustota čalouněného nábytku je důležitým ukazatelem kvality pěny v sedácích a opěradlech. Pokud je hustota příliš nízká, může to mít negativní dopad na pohodlí sezení, zachování tvaru a životnost produktu.

7 speciální cena - lis na česnek „Knobi King“

Viz obrázek č. 7 v příloze.

Vlevo originál: Leifheit AG, Nassau, Německo

Vpravo padělek: distribuce: HS Plus d.o.o., Trgovina ve Storitve, Trzin, Slovinsko

Výrobce: Spatz Global Limited, Hong Kong, PR Čína

 

Společnost Leifheit svůj úspěšný lis na česnek Knobi King chránila právem k zapsanému vzoru platným v celé EU (tzv. design Společenství). Praktický nerezový kuchyňský pomocník díky ergonomickému designu padne pohodlně do ruky. Díky děrovanému plátu se stroužky česneku nedrtí, ale krájí na velmi malé kostičky. Četní napodobitelé z celého světa neobratně kopírují oblíbený design 1:1. Napodobeniny se obvykle prodávají za zlomek původní ceny a v horší kvalitě, někdy s rizikem zranění. V zájmu ochrany své značky a spotřebitelů Leifheit důsledně varuje před napodobiteli a nechává (online) nabídky porušující autorská práva smazat. Napodobování se proto nevyplatí.

​8  speciální cena – hlavice řadicí páky „DSG“ VW Golf 6

Viz obrázek m8 v příloze

Vlevo originál: Volkswagen AG, Wolfsburg, Německo

Vpravo padělek::prodej: Amazon Export Sales LLC, Seattle, U.S.A.

Distribuce přes AMAZON.de (provozovatel: Amazon Europe Core S.à.r.l. Luxemburg)

 

Amazon jako provozovatel platformy vydělává peníze z každého prodeje – bez ohledu na to, zda se jedná o originální produkt nebo padělek. Amazon sám zároveň vystupuje jako prodejce produktů – včetně padělků: „DSG“ je registrovaná ochranná známka VW pro hlavici řadicí páky VW Golf 6. Amazon US nabízí čínský padělek za třetinu původní ceny na Amazon.de. Neprofesionální: Amazon US neprokázal žádnou reakci na varovný dopis od VW. Jakoukoli odpovědnost odmítá i technický provozovatel webu Amazon.de (viz výše). Nedostatečná: Přestože VW již vymazal řadu padělků prostřednictvím „registru značek Amazon“, padělky DSG se nadále objevují, to znamená, že Amazon nepodnikne žádná technická opatření, aby zajistil, že budou zablokovány nebo smazány ihned po nahrání.

9  speciální cena - Bimetalový termomanometr (měření tlaku a teploty)

Viz obrázek č. 9 v příloze

Vlevo originál: WIKA Alexander Wiegand SE & Co. KG, Klingenberg, Německo

Vpravo padělek:

Distribuce: přes EBAY.de - eBay GmbH, Kleinmachnow, Německo

Prodejce podle eBay: Společnost „shenzhenshihongqiaoshanfuzhuangyouxiangongsi“

(Uživatelské jméno oi98-53 – „Top hodnocení – jeden z nejprodávanějších na eBay“

Doprava/doručení: ShunShun GmbH, Linkenheim, Německo

 

WIKA vs. WAYI - VIKA - VIKAI. Značka „WIKA“ mezinárodně uznávaného specialisty na měřicí techniku je často padělaná. Vždy jej obklopuje výrazný, zvlášť chráněný modrý rámeček otevřený vpravo nahoře – zde zrcadlově obrácený na WAYI. V Asii podniká WIKA důsledná a úspěšná opatření proti jakémukoli porušení svých (slovních) ochranných známek. V Německu eBay požaduje soudní rozsudek a poskytuje pouze kontaktní údaje poskytnuté prodejcem. Problém: Adresa čínského prodejce se skládá z neidentifikovatelného jednoslovného řetězce písmen a nelze kontaktovat ani německého odesílatele. Ve svých podmínkách vyžaduje eBay aktuální a správné kontaktní údaje. Praxe vypadá jinak – a stejně tak férová soutěž pro evropské výrobce a prodejce.

Copyright Photos: Aktion Plagiarius e.V.
Výjimky: Photos Sofa: himolla Polstermöbel GmbH / Photo Puma-T-shirt: PUMA SE Fotografie z autorských práv: Aktion Plagiarius e.V.

Více informací najdete na: https://www.linkedin.com/company/aktion-plagiarius-innovation-vs-imitation a na http://plagiarius.de/index.php?ID=26&SETSPRACHE=2

Upravila Lenka Žižková 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu