Design Cabinet CZ

26.01. 2023 - 31.03. 2023

Výstava Kruhy na vode 2022

Výstavy

Výstava Kruhy na vode představuje výsledky soutěže designu orientovaného na řemeslo, které organizuje slovenské Ústredie ľudovej umeleckej výroby ve dvouletých intervalech od roku 2000. Podporuje a propojuje přes ni praxi řemeslné výroby se současnými designérskými přístupy. Soutěž je platformou pro konfrontaci děl užitého umění, uměleckého řemesla a designu inspirovaného tradičním řemeslem. Výstava probíhá v bratislavské Galerii ÚĽUV na Obchodní 64, Bratislava.

Za svou existenci si soutěž získala renomé respektované přehlídky, a to nejen na Slovensku, ale také v zahraničí. Do otevřené výzvy se zapojili studenti středních a vysokých škol s uměleckým zaměřením, designéři, výtvarníci i tradiční výrobci uměleckořemeslných produktů ze Slovenska, z Česka a Maďarska. Díla užitého umění, designu nebo uměleckého řemesla jsou realizována v konečných materiálech dřevo, kov, přírodní textilie, keramika, sklo, přírodní pletiva, rohovina, kůže a jiné přírodní materiály. ÚĽUV vychází z přesvědčení, že design orientovaný na řemeslo, podtrhující kulturu ruční výroby užitkových i dekorativních předmětů, je hybnou silou inovací i pro oblast tradiční řemeslné výroby.

Z 356 přihlášených prací vyselektovala mezinárodní porota odborníků finální prezentaci v počtu 180 prací. V hlavní kategorii profesionálů a studentů vysokých škol udělila porota hlavní cenu autorce oděvní kolekce Bílá inspirované tradiční technikou plisování. Andrea Vonkomerová se v ní volně inspirovala skládáním a vrapováním plátna v lidovém oděvu. Úpletové oděvy ze lnu a bavlny jsou vyskládány bez střihového zásahu s použitím pravoúhlých dílů as nulovým odpadem, podobně jako u lidového oděvu.

Další ocenění získali Krisztina Szente z Maďarska za kolekci tenkostěnných porcelánových mís s jemně tónovanou glazurou a Georgios Somarakis, student Ateliéru industriálního designu VŠVU v Bratislavě, za kolekci proutěných košů Uji vyrobenou s využitím tradiční košikářské techniky. Uznání získali Veronika a Matej Rabadovi za oděvní kolekci Stromy, Lenka Franková za kolekci dětských šatů, Kristýna Ligačová za kolekci skleněných váz VVVASE, Zuzana Pekárová za kolekci vlněných kabátů Verona, Patrik Illo za sérii sklenic Pillo a Michaela Bujňáková za nábytkovou sestavu Vyšívané..

V kategorii studentů středních škol porota ocenila jednotlivce z ateliérů Tvorba hraček a dekorativních předmětů (ŠUP Ružomberok), Oděvní design (ŠUP Ružomberok), Design a tvarování dřeva (ŠUP Josefa Vydru Bratislava), Keramický design (ŠUP Josefa Vydru) Filip Lofaj získal první cenu podnos na čajový servis, Šimon Štrompach druhou cenu za mísu Miskovýplet a Anna Flieglová třetí cenu za louskáčky na ořechy Folklórní figurky. Uznání si odnesli Filip Socháň za ohýbanou židli, Lenka Kuklišová za mísu s kořínkovým výpletem, Barbora Brčiaková za proutěný stolek, Simeon Socha za mísu Postýlka, Silvia Borzová a Jules Lee Ann Prejsa za lázeňské sklenice, Adam Ondřejka a Karin Kohu.

V samostatné kategorii Tradice byli oceněni tvůrci zhodnocující uměleckořemeslnou tradici výjimečně kvalitním způsobem zpracování. Porota vyzdvihla stylovou jednoznačnost předložených prací a jejich vazbu na tradiční řemeslo. Hlavní cenu získali Zuzana Golierová za kolekci plstěných pantoflí On, ona, ono a Martin Hartiník za kolekci Dřevokruhy, ve které střídavě do sebe zapadají mísy vysoustružené ze dřeva a upletené z borových kořínků (autor na ní spolupracoval s košikářem Josefem Boďem). Uznání byla udělena Štefanovi Smržíkovi za kolekci zrcadel v rámech zhotovených drotářskou technikou na základě návrhu designérky Ľubice Poncik, Sigmond Gáborné z Maďarska za kolekci tkaných šál a řezbářce Jane Majerské za kolekci dřevěných skládaček pro děti s využitím kyjatických motivů.

Výstava Kruhy na vodě 2022 potrvá v Galerii ÚLUV do 31. března 2023.

Více informací na: https://uluv.sk/podujatia/vystava-kruhy-na-vode-2022/

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu