Design Cabinet CZ

04.09. 2020 - 04.09. 2020

WiFič Ven! A žně designu

Festivaly a veletrhy

Areál společnosti mmcité+ v Bílovicích (mezi Zlínem a Uherským Hradištěm) se i letos otevře veřejnosti. Třetí ročník festivalu WiFič Ven! přichází s nabitým kulturním a odborným programem.

Bílovický festivalový mix začne v pátek 4. září ve 14.00 hodin. Letos je  jednodenní a kapacita je s ohledem na epidemiologickou situaci omezena na 1 000 účastníků.

Vedle kulturní nabídky, která je představena v příloze, proběhne dopoledne od 11:00 hodin i debata o současném stavu a budoucnosti kreativních průmyslů a průmyslového designu v České republice. Představí se také katalog studia 519 Myšlenková dílna, který letos získal ocenění v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2019.

Součástí festivalu WiFič VEN! je i industriální výstava Žně designu. Představí se na ní sériově vyráběné produkty, jejichž vzhled a funkčnost se zrodily v procesu hledání kompromisů. „Ukazují design, který stojí pevně nohama na zemi, ctí funkčnost, vyrobitelnost navrženého produktu i jeho přiměřenou estetickou hodnotu,“ konstatuje šéf studia 519 Richard Vodička. K vidění bude například vírník, katamarán, obytná vestavba do auta, ale také zdánlivě zcela obyčejné produkty, jako rukavice pro hasiče či okna.

I u nás se jasně potvrdilo, že průmyslový či užitý design mají potenciál kultivovat každodennost. Kromě toho vytvářejí firmám konkurenční výhodu, zvyšují míru jejich přidané hodnoty. Výrobu založenou na designu nejde jen tak přenést jinam či nahradit montovnou. Přesto se vytváření podmínek pro posílení jeho významu nikdo systematicky nevěnuje. „Nemáme ambici vše vyřešit. Chceme otevřít širší debatu odborníků, průmyslový design popularizovat a vtáhnout do děje co nejvíce firem a institucí. Výstava je prvním krokem na této cestě,“ vysvětluje kontext akce Richard Vodička.

V areálu Bílovice 519V se koná i venkovní setkání, jehož koncept vzešel z kreativního studia 519, které tvoří srdce bílovické skupiny. Zastřešuje designéry, kteří svým sesterským značkám Egoé a mmcité+ dodávají tvarová řešení produktů, ať už jde o nádraží, protihlukové stěny, venkovní nábytek či lyže.

Připravovaná přehlídka volně navazuje na aktivity již zaniklého Design centra České republiky. Výstava, instalovaná přímo ve výrobních prostorech bílovického areálu, bude během dne doplněna i o komentované prohlídky. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 3. září v 18.30 hodin. K vidění bude až do neděle 6. září 2020. V pátek od 15.00 do 22.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 16.00 hodin.

 

Více informací v přílohách.

 

 

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu