Design Cabinet CZ

11.05. 2015 - 23.05. 2015

Záře designu na Prague Design Weeku

Festivaly a veletrhy

Ve čtvrtek jsem navštívila Prague Design Week, kde mě oslnila záře nespočtu zajímavých českých značek. Mnoho prodejců slavilo na PDW svou premiéru, a tak má přehlídka potenciál zaujmout i ostříleného návštěvníka designových akcí.


Mezi debutanty letošního ročníku byl i Pan Slavista, který zaujal návštěvníky „obývákovou vanou" s barokními andělíčky a netradičním osvětlením s výklopnou a stahovatelnou funkcí. Osvětlení bylo celkově jedním z nejčastěji zpracovaných témat veletrhu.

Lumira prezentuje ručně vyráběná stínidla z papíru. Svým tvarem připomínají vesmírné planetky. Lumira lampy jsou proto pro milovníky měsíčního svitu jako stvořené.

a

Stínidlo z papíru, které si můžete složit sami, představuje David Čížek vystupující pod značkou Origamica. Se svým heslem: „Neuvěřitelně skvělý pocit, pokaždé když ji rozsvítíte," popisuje přesně ten zážitek, který budete mít, když v křesle nad hlavou bude svítit lustr, který bude připomínat vaši zručnost. A pokud se vám náhodou origami lampa nepodařila poskládat napoprvé a papír jste zmačkali nebo nedej bože roztrhli,stačí lustr poslat zpátky a Origamica za cenu poštovného pošle papír na nový pokus.

a
Kolekce svítidel ze skla Beginning představuje designérské duo Sebastian Kitzberg a Štěpán Smetana. Svítidla, jejichž tvar vychází ze streetartového umění, ve kterém se často objevuje motiv kosočtverce, jsou vyrobené z ručně foukaného a broušeného skla. Zákazník si může vybrat mezi různými odstíny od černé až po žlutou.

Trendem posledních let jsou lustry složené z barevného kabelu, zajímavé objímky a velké žárovky, které jsou ozdobou samy o sobě. O tom ví i Jakub Velínský, který vytváří minimalistická svítidla s betonovou objímkou. Kromě svítidel najdete v jeho e-shopu i betonové hodiny či věšáky.

a
Blanka Hovorková Maříková neboli Blaho si pohrává s porcelánem a kromě šperků si můžete pořídit dekorace, hrnky, misky a samozřejmě lampy, které si z komponentů můžete poskládat podle vlastní tvůrčí fantazie.

a
Velmi mě bavilo nové uskupení studentů z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Studenti se spojili pod značkou Nalejto a propojuje je jednoduché téma - keramický design. Sama jsem neodolala a pořídila si brož od Michaela Franče, která byla součástí jeho diplomové práce. Zálusk jsem měla ale i na kávový servis od Lenky Širůčkové, květináč na sukulenty a květiny Lucie Vostalové i vázu Markéty Kalivodové. A hlavně lustr - skvělý, měsíční, tajemný a přitom zářivý lustr Lenky Záhorkové.

a
Další mladý kolektiv se tvoří kolem galerie Září, která na design weeku prezentuje aktuální tvorbu dvanácti česko-slovenských designérek. Šperkomilci mohou obdivovat (a nakupovat) i netradiční ozdoby Simony Kafkové nebo geometrické náhrdelníky v podobě dřevěných včelích pláství, které s láskou k ženám a pro ženy vyrábí Michal Čermák pod značkou Mlask.

a
Výčet zajímavých projektů by nebral konce. Mohla bych zde zmínit ještě například Paletky, které kreativně přetváří odpad v podobě dřevěných palet a vytváří z nich úžasný nábytek a doplňky do bytu, Adrianu Kováčovou, která mi zanechala v hlavě myšlenku, že „Ten klobouk potřebuji!", skládané tašky od Cyrila Dunděry, retro bloky od Studia Divize nebo designové rakve na poslední odpočinek od HogoFogo Design. Lepší ale bude, když zavítáte do neděle na Prague Design Week a přesvědčíte se sami.

aa

Tleskám organizátorům za skvělý výběr prezentovaných značek a vzkazuji: Jen tak dál!

Lenka Kolářová

Prague Design Week
11. - 17. 5. 2015
náměstí Franze Kafky 3 (Kafkův dům), Praha 1

Foto: Lenka Kolářová a archiv designérů

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu