Design Cabinet CZ

03.09. 2021 - 08.09. 2021

Žně designu 2021

Výstavy

Od 3. do 7. září 2021 proběhne v bílovickém areálu firmy Egoé druhý ročník záslužné akce a výstava Žně designu.

Výrobní areál Egoé v Bílovicích u Uherského Hradiště představí výběr toho, co na poli funkčního, zodpovědného designu v Česku vzniká. K vidění budou výrobky firem jako Tatra, Tilak, Azub či Škoda.

Loňský premiérový ročník představil produkty více než čtyřiceti českých společností. Mezi exponáty byl například inkubátor nebo polohovací transportní lůžko navržené Ivanem Dlabačem pro firmu Linet, zubní kartáčky Spokar X od Petra Novagua nebo inteligentní hasičské rukavice od Ivo Holíka.

Žně si daly za úkol zjišťovat, co vlastně průmyslový design je, mapovat aktuální situaci v České republice a rozšiřovat povědomí o kvalitě českých designérů a výrobců. Nastiňují, že design je výsledkem týmové spolupráce nejen návrhářů, ale i technologů, konstruktérů a taky marketérů a obchodníků. Výstava dokládá, že design je nepochybným přínosem pro všechny fáze vzniku a života produktu. Už loni se ukázalo, že se daří iniciovat vzájemnou komunikaci mezi vystavovateli a přispět ke společenské debatě.

Design-based industries jsou budoucností ekonomiky, která nechce ustrnout na úrovni zdroje surovin či montovny. Tady navíc už dnes probíhá výrazná robotizace, a proto do budoucna nebudou tyto sektory zaručovat zaměstnanost. Kreativní průmysl je atraktivní pro mladé vzdělané lidi a pomáhá rozvíjet tradici českých řemesel a českého designu.

Takovým firmám se sice v současnosti nedostává systematické podpory od státu a často jsou velmi nenápadné, přesto ve svém celku jednou rozhodnou o tom, jestli naše země bude továrnou či rozvinutou znalostní ekonomikou.

 

Více informací v příloze, na https://vimeo.com/458452922 a https://www.wificven.cz/zne-designu/

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu