Design Cabinet CZ

07.11. 2017 - 28.11. 2017

Zóna Bez hranic

Výstavy

Česko-slovenský autorský šperk

Výstava Zóna bez hranic. Česko-slovenský autorský šperk prezentuje 36 českých a slovenských autorů a předkládá výběr z jejich současných kolekcí. Kurátorky Marcela Kindl Steffanová, Tereza Vernerová Volná a Mária H. Nepšinská oslovily jak zavedené a úspěšné umělce, tak mladé, neznámé tvůrce.

Cílem výstavy je seznámit veřejnost s rozmanitostí výrazových prostředků a s materiálovými možnostmi současného výtvarného šperku. Pojítkem vystavených objektů je jedinečný umělecký výraz a jejich zamýšlené propojení s tělem. Zároveň boří mýty a hranice toho, co by mohlo být považováno za šperk v tradičním slova smyslu. Nemusí být decentní, uměřené a reprezentativní. Naopak jdou proti proudu, mají vlastní názor, jsou výrazné a nutně přitahují pozornost. Nemají ambici být elegantním doplňkem, ale fungují jako autonomní umělecké dílo.

Autoři kreativně pracují jak s tradičními šperkařským materiály, jako je stříbro, zlato nebo perly, ale nebojí se experimentovat ani s materiály zcela výstředními. Výstava představuje mimo jiné šperky z plastů či silikonu, křídy nebo z lan. A například kresba v brožích Marty Švajdové je výsledkem pečlivě kultivovaných plísní.

Kombinace vystavených šperků z Česka i Slovenska poukazuje na fakt, že umění ne vždy respektuje politické hranice. Šperkaři z obou zemí jsou spolu stále schopni výtečně komunikovat prostřednictvím své tvorby, která jako by rozdělení Československa téměř nezaznamenala. Mnohé autory spojují přátelství, studijní a sympoziální pobyty v jedné i druhé zemi a další formy profesionální i ryze osobní spolupráce. Společně tak překračují hranice zemí i zažitých představ o tom, co vše může být šperkem.

Výstava se představí od 7. 11. do 28. 11. 2017 v Galerii N v Jablonci nad Nisou, poté bude od listopadu 2017 do června 2018 putovat po dalších třech středoevropských městech s bohatou šperkařskou tradicí (Praha, Bratislava, Legnica).

 

Galerie N

Jehlářská 14/520

Jablonec nad Nisou

 

Více informací na www.zonabezhranic.cz

 

Vystavující autoři: Vladimír Komňacký, Ludmila Šikolová, Martin J. Pouzar, Jana Válková Střílková, Marta Švajdová, Marcela Kindl Steffanová, Martin Grosman, Veronika Pouzarová, Petr Vogel, Karla Olšáková, Hana Polívková, Dana Tomečková, Lucie Houdková, Martin Verner, Martina Singerová, Kateřina Jirsová, Markéta Kratochvílová, Alžběta Dvořáková, René Hora, Markéta Šumová, Adéla Wiesenbergová, Tereza Borlová, Kristýna Španihelová, Slavomíra Ondrušová, Jana Machatová, Peter Machata, Pavol Prekop, Barbora Jamrichová, Viktória Munzker, Maya H. Nepšinská, Karol Weisslechner, Blanka Cepková, Mia Čopíková, Katarina D. F. Siposová, Veronika Uhrecká, Kateřina Kissoczy

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu