Design Cabinet CZ

31.10. 2011

Individualista – řekněte, jaké máte dveře a já vám řeknu, kdo jste

rozhovory

Dveře jako soutěžní návrh v Národní ceně za studentský design nevídáme zrovna často. Přesto si Lucka Smyslová se svým šarmantním a všehoschopným Individualistou jednoznačně nominaci zaslouží.

Dveře sestávají z několika segmentů, které jsou ukotveny v konstrukci z H-profilů sevřených v kovovém rámu. Takto pojatá skládačka umožňuje nesčetně barevných, materiálových, funkčních a tudíž i cenových řešení, a vychází tak vstříc vkusu i praktickým potřebám jakéhokoli klienta.

Individualista je zamýšlen především do interiéru, kde se mohou uplatnit i netradiční materiály jako je kůže, nebo plexisklo, které se vyrábí v široké barevné paletě a při prosvícení zajímavě dokreslí okolní prostor. Segment ve formě tabule zase umožní dětem beztrestné čmárání po dveřích. Při použití odolnějších materiálů se Individualista uplatní i jako vchodové dveře. V tomto případě v sobě kazety mohou integrovat třeba funkci kočičích dvířek nebo poštovní schránku.

Lucko, že umíš navrhovat Excelentní design, to už víme od loňského roku, ale že se takhle vyřádíš i s dveřmi, to by čekal asi málokdo... Totiž navrhovat dveře mi nepřijde jako téma, které by na první pohled skýtalo nějaký zásadní prostor kreativitě ve třech rozměrech. Pustila jsi se do zadání s nadšením hned od začátku, nebo se Individualista vyloupl spíš pod tlakem?
Přiznávám, že mě zpočátku zadání překvapilo... Měla jsem pocit, že lze stěží vymyslet něco, co by klasické dveře „upgradeovalo" a přitom nebylo na úkor funkce. Ale byla to výzva, a o to víc mě bavilo nad tím přemýšlet.

Jak je to myšlené se sestavováním dveří? Zákazník si objedná požadované barvy, materiály a funkční segmenty a někdo ve výrobě mu je složí, nebo si odveze dveře v krabici a doma si je sám sesadí?
Tak tohle je ještě předmětem řešení s výrobcem - jednak kvůli stránce technologické, a taky kvůli marketingové strategii, která by v tomto případě byla úplně jiná než u všech dalších výrobků. Ale moje prvotní myšlenka byla taková, že by si člověk objednal segmenty a doma si je sestavil.

Individualista jsou dveře jako stvořené pro byt mladých kreativců. Co ale s tou zbylou drtivou většinou populace, která zdaleka nemá takový cit pro barvy a materiály, jako máš beze sporu ty? Bude od tebe mít zákazník k dispozici třeba alespoň orientační vzorník doporučených barevných kombinací? Ostatně při téhle variabilitě by možná nebylo od věci i nějaké doporučené pořadí funkcí, aby třeba nepadaly kočky do poštovních schránek a podobně...
Tento segmentový systém umožňuje nespočet výsledných variant podob dveří. Vlastně by se na tom dala postavit samostatná firma a je otázkou, kolik prostoru mu výrobce poskytne. Tento výrobek se snaží vyhovět především lidem, které neuspokojuje klasická nabídka dveří omezená průměrným vkusem a lidem, kteří by rádi využili nadstavbu těchto dveří v podobě funkčních prvků. Je to takové popíchnutí, pokus o osvěžení, který by neměl nechat člověka ustrnout.
Pro ty, kteří si nevěří, co se výtvarné stránky týče, a přesto by takové osvěžení ocenili, by samozřejmě existoval nějaký orientační vzorník, který by sestavovaní a kombinování jednotlivých kazet ulehčil.

Lucie Smyslové se ptala Eva Grochová
Design Cabinet CZ

http://www.designcabinet.cz/vysledky-dvacateho-rocniku-narodni-ceny-za-studentsky-design-se-blizi
http://www.designcabinet.cz/odorico-pordenone
http://www.designcabinet.cz/sklenik-pestovani-rostlin-pod-umelym-osvetlenim
http://www.designcabinet.cz/giuseppe-variabilni-nabytek-nejen-pro-deti
http://www.designcabinet.cz/lumen
http://www.designcabinet.cz/ventus-energie-sbalena-na-cesty
http://www.designcabinet.cz/zivena-sbira-ostruziny-logopedicka-kniha
http://www.designcabinet.cz/mullatem-vesmirne-pusobivy-sperk
http://www.designcabinet.cz/air-clean-bridge-most-do-cistejsi-budoucnosti |
http://www.designcabinet.cz/vinarstvi-josef-korenek
http://www.designcabinet.cz/whoop-de-doo-narodni-cenu-dostala-anna-maresova-za-eroticke-pomucky


http://www.studentskydesign.cz
http://www.facebook.com/Studensky.design

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu