Design Cabinet CZ

05.11. 2011

Mullatem - vesmírně působivý šperk

rozhovory

Kateřina Reichová z plzeňského Ústavu umění a designu Západočeské univerzity přichází s futuristickým šperkem ze stříbrného drátu, který sice drží na uchu, ale nazvat ho náušnicí je trochu ošemetné. S tou klasickou má společné pravděpodobně jen místo určení.

Způsob, kterým mullatem na těle drží, je zcela inovativní a nevyžaduje od ucha takřka žádné oběti - netřeba do něj píchat, ani drtit lalůček klipsou, tradičně navíc nevzhlednou. Také tvar šperku je velmi neotřelý, expresivní a na rozdíl od běžných náušnic by měl být mullatem nošen rozhodně pouze jeden.

Kus kolem ucha různě stočeného drátu, ze kterého občas něco trčí, bychom asi měli řadit spíše do budoucnosti, jak sama autorka o svém šperku v anotaci říká. Inspirovala se futurismem, cyberpunkem a kosmickým designem. Mít anténku za uchem už dnes je sice trochu praštěné, ale má to své kouzlo!

Kateřino, mullatem je vskutku nevšední šperk a bude vypovídat hodně o každém, kdo ho bude nosit. Navrhovala jste s představou nějakého konkrétního člověka nebo třeba určitého povahového typu? A musí to vůbec být dívka, jak fotografie napovídají?
Kolekci šperků mullatem jsem navrhovala v prvé řadě pro odvážné mladé ženy, které se rády zdobí a vyhledávají extravagantní a zároveň elegantní kousky, které dokážou upoutat.
Když jsem šperky vytvářela a zkoušela jejich funkčnost, stala jsem se díky nim i "modelkou".
Nevylučuji možnost, že kolekce šperků zaujme i muže, kteří najdou odvahu je nosit.

Nebojíte se, že zejména u varianty s drátem trčícím do třech stran může ověšený přijít k úhoně?
V žádném případě. Šperk je pevně uchycen a kopíruje pohyb hlavy.

Máte vlastně propíchnuté uši? Na mullatemu mi jako jednomu z nemnoha děvčat bez dírky v uchu velmi lichotí možnost nosit krásnou moderní náušnici, aniž bych musela podstupovat jakýkoli stupeň tortury... Byl i tohle jeden z motivů vašeho snažení?
Ano, mám nejen klasicky propíchnuté obě uši, ale na mém těle byste našla mnoho dalších probodaných míst. Pouze jeden šperk z této kolekce je nutno navléknout do ušní dírky. Počítala jsem spíše s tím, že přestože nyní žijeme v době tak populárního piercingu, v budoucnu nebude třeba tělu bolestivě ubližovat.

Původně jste keramička, a to už od střední školy, takže by člověk řekl, že tělem i duší. Co to, že jste zahodila hlínu a pustila se do kovového šperku? Máte pocit, že už jste to na kruhu roztočila dost?
Ráda zkouším nové materiály a jejich možnosti. Keramiku jsem nezavrhla, ale neposkytovala mi dostatek prostoru k hravosti. Mám pocit, že při tvorbě šperků nejsem tak vázaná jedním materiálem.
Mohu využívat více technologií.

Kateřiny Reichové se ptala Eva Grochová
Design Cabinet CZ

Poznámka: Slovo mullatem utvořila autorka z pozpátku psaného názvu "meta/ll/um".

http://www.designcabinet.cz/vysledky-dvacateho-rocniku-narodni-ceny-za-studentsky-design-se-blizi
http://www.designcabinet.cz/odorico-pordenone
http://www.designcabinet.cz/sklenik-pestovani-rostlin-pod-umelym-osvetlenim
http://www.designcabinet.cz/giuseppe-variabilni-nabytek-nejen-pro-deti
http://www.designcabinet.cz/lumen
http://www.designcabinet.cz/ventus-energie-sbalena-na-cesty
http://www.designcabinet.cz/zivena-sbira-ostruziny-logopedicka-kniha
http://www.designcabinet.cz/individualista
http://www.designcabinet.cz/air-clean-bridge-most-do-cistejsi-budoucnosti |
http://www.designcabinet.cz/vinarstvi-josef-korenek
http://www.designcabinet.cz/whoop-de-doo-narodni-cenu-dostala-anna-maresova-za-eroticke-pomucky

http://www.studentskydesign.cz
http://www.facebook.com/Studensky.design

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu