Design Cabinet CZ

11.10. 2011

Odorico Pordenone – cestování nové generace

rozhovory

Že i přívěs může mít ryze funkční a krásná křídla dokazuje svou diplomovou prací Jakub Novák. Tato futuristická reakce na poslední trendy v cestování vynesla Jakubovi nejen inženýrský titul na VUT v Brně, ale už také účast na několika výstavách a mediální úspěch. Nominace na Národní cenu za studentský design je tak dalším zadostiučiněním tomuto novátorskému designu a budeme s napjetím sledovat, jestli své jmenování promění v tak nadupané konkurenci, jaká se objevila letos.

Vysokoškolskou porotu si získal Odorico Pordenone určitě právě inovativním řešením expandujícího vnitřního prostoru, který umožňuje pohodlné přespání až čtyřem lidem a díky velké prosklené zadní ploše nabízí příjemné posezení u kávičky třeba i klaustrofobikům. Minimalistický interiér oživuje příjemná kombinace neutrálních světlých tónů a teplé zlatavé barvy, exteriér je působivý trochu kosmickou, chladnou elegancí a čistotou tvaru.

Jakube, jste sám tak trochu nomád, máte k tomuto způsobu cestování blízko? Nebo jste spíš navrhoval něco na míru díře v trhu?
Nomádem bych se zrovna nenazval, ale romantikem a idealistou klidně. Navíc mám k přírodě velmi pozitivní vztah a od dětství v ní trávím spoustu času. Téma diplomové práce jsem však vybíral pragmaticky. Přece jen šlo o úspěšné dokončení studia. Vzhledem k obsáhlosti práce bylo po mě požadováno pouze řešení exteriéru. Po půl roce analýzy z designérského, technického a historického hlediska však bylo jasné, že řešení musí být komplexní. Takto specifické zadání, kde jsou spolu exteriér s interiérem nezvykle provázány a bojuje se o každý centimetr uvnitř na úkor vnějšího řešení, jsem tedy pojal jako výzvu. Mojí motivací bylo zkrátka představit něco, co tu ještě nebylo.

Co je podle Vás největším zdokonalením Odorica proti těm nemnoha jiným přívěsům, které už výsuvný prostor nějakým způsobem uplatňují?
Chtělo by se mi říct, že Odorico nevypadá jak děravá, roztříštěná, bílá lednička, ale ve skutečnosti je natolik odlišné, že nevím, co zmínit dřív. Je to dáno koncepcí jednoduchosti, přirozenosti a uživatelské praktičnosti. Na danou problematiku jsem se podíval zcela od začátku. Napsal si problémy, které vnímám já i uživatelé a hledal způsob, jak je všechny naráz vyřešit. Když se podíváte na dnešní přívěsy nebo vozy s výsuvným mechanizmem, tak zjistíte, že jsou pouze konstrukčně řešené - potřebujeme zvětšit prostor, tak ho zvětšíme o nějakou krychli. Nic proti konstruktérům, sám mám technické vzdělání z univerzity, ale já nechtěl, aby se prostor rozšířil tím, že vysunu nějakou krabici ven, a tím roztříštím vzhled exteriéru, přičemž v zasunutém stavu by ona krabice narušovala vnitřní prostor a omezovala ergonomii nebo funkčnost obecně.

Odorico už má za sebou různé úspěchy, kterého si vážíte zatím nejvíce? Samozřejmě hned po nominaci na Národní cenu...
Upřímně, já to až tak moc neberu. Samozřejmě mě potěšilo, že práce byla vybrána na BIO 22 nebo vystavena v DOX, ale největší radost stejně vždy prožívám, když za mnou na vernisáži přijde člověk, kterého jsem v životě neviděl, a řekne mi, jak je z té práce nadšený a chce vědět víc. Je to vždy milé a mám z toho upřímnou radost. Ostatně má práce by měla být především pro lidi, ne pro výstavy.

Název Odorico Pordenone je skoro stejně vychytaný jako celý návrh - zvučně znějící, lehko zapamatovatelný a ještě ke všemu to jméno patřilo středověkému cestovateli, který byl shodou okolností napůl Čech... Kam na to, kurnik, chodíte?
Na internet a do knížek, tam toho najdete... :) Na to jak malou zemičkou jsme, máme obrovské osobnosti mezi cestovateli a přišlo mi příhodné někoho při této příležitosti připomenout a vzdát mu tak hold.

 

Jakuba Nováka se ptala Eva Grochová
Design Cabinet CZ

Další publikované medailony nominovaných projektů Národní ceny za studentský design 2011:

http://www.designcabinet.cz/vysledky-dvacateho-rocniku-narodni-ceny-za-studentsky-design-se-blizi
http://www.designcabinet.cz/sklenik-pestovani-rostlin-pod-umelym-osvetlenim
http://www.designcabinet.cz/giuseppe-variabilni-nabytek-nejen-pro-deti
http://www.designcabinet.cz/lumen
http://www.designcabinet.cz/ventus-energie-sbalena-na-cesty
http://www.designcabinet.cz/zivena-sbira-ostruziny-logopedicka-kniha
http://www.designcabinet.cz/individualista
http://www.designcabinet.cz/mullatem-vesmirne-pusobivy-sperk
http://www.designcabinet.cz/air-clean-bridge-most-do-cistejsi-budoucnosti
http://www.designcabinet.cz/vinarstvi-josef-korenek
http://www.designcabinet.cz/whoop-de-doo-narodni-cenu-dostala-anna-maresova-za-eroticke-pomucky

http://www.studentskydesign.cz
http://www.facebook.com/Studensky.design

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu