Design Cabinet CZ

08.05. 2024 - 14.05. 2024

10. ročník festivalu Zlín Design Week začíná

Festivaly a veletrhy

Fashion show při západu slunce, inspirativní diskuze, výstavy, workshopy a party! 8. května startuje 10. ročník festivalu Zlin Design Week. Jakých pět nejzajímavějších částí programu si nemůžete nechat ujít?

Výstava Future is! ukazuje, že po celém světě jsou designéři a designérky, kteří vytváří nové systémy, vyvíjejí udržitelnější materiály, experimentují s technologiemi a dávají hlas těm, kteří jsou umlčování. Jednoduše se nebojí hledat cesty, jak vytvářet lepší budoucnost. Mezi vystavenými projekty se objeví například Crafted Liberation – šátky darované íránskými ženami z celého světa proměňuje designérské duo Nily Rezaei a Christophera Krainera v stadiónová sedadla, skrze něž vypráví příběhy o jejich boji za rovnoprávnost.

Konference nejen pro designéry a designérky

Ve čtvrtek 9. května se bude konat konference Design na hranici, kde se představí nespočet významných řečníků z celého světa, hovořících o tématu digitálního designu, designu produktů a motion designu. Mezi řečníky se objeví například Mike Derycke, jenž se zabývá kódováním v ateliéru digitálního designu v Bruselu, nebo Ivan Floreš ze společnosti Motionhouse, který bude mluvit o světě motion designu, konkrétně na téma Jak přežít v komerčním světě.

Fashion show „Future is spectrum“ a následná afterparty je pravděpodobně největší tahák letošního ročníku. Svoji práci představí osm módních návrhářek a dva návrháři. Už podle názvu jedné z kolekcí "Aby ste sa ..." event slibuje netradiční pohled na budoucnost fashion průmyslu. 

Workshop | Spekulativní design jako nástroj pro debatu o duševním zdraví mladých lidí

Workshop spekulativního designu se zaměří na propojení teorie a praxe v oblasti designu s aplikací na reálné a aktuální výzvy v duševním zdraví mladých lidí, zejména těch, kteří trpí ADHD nebo úzkostí. Účastníci se seznámí s principy spekulativního designu a jeho možnostmi využití ve veřejném sektoru, přičemž důraz bude kladen na kreativní myšlení a inovativní přístupy k řešení problémů. Praktická část workshopu bude zahrnovat práci se spekulativními technologiemi a nástroji v dystopických scénářích, které reflektují současné potřeby mladých lidí. Workshopem, který proběhne 13. 5., tě povedou Roman Sellner Novotný a Veronika Sellner.  

Zlínská Design Dazzle, Powered by PechaKucha

V pondělní podvečer si nelze nechat ujít speciální část programu, zaměřenou na diskuze mezi umělci napříč kreativními obory –  Design Dazzle, Powered by PechaKucha. Na jedné z přednášek se představí Linda Procházková, vítězka soutěže Best in Design, jež dříve nesla název Talent designu.  Soutěž, provázaná s Zlin Design Weekem, letos slaví 15 let své existence, což samozřejmě nabízí debatu, jak může soutěž ovlivnit designérskou kariéru. Kromě Lindy vystoupí i například zástupci Budějovice 2028 v rámci získání titulu Evropské hlavní město kultury či Adam Komůrka, digitální designér, který má ve svém portfoliu například vizuální identitu pro Ceny Anděl nebo stage design pro umělce Calina & Viktora Sheena.

 

Více informací o všech částech programu naleznete na webových stránkách www.zlindesignweek.com

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu