Design Cabinet CZ

09.08. 2022

Akademie výtvarných umění potvrdila svůj náskok před Umprum

Design v souvislostech

Oblíbené heslo „Kdo nebyl na karlovarském festivalu, jako by nebyl“ má i svou odbornou rovinu. Do dění filmového svátku se totiž promítá i život mnoha dalších uměleckých i společenských oblastí. Jedna z nich je přirozeně i výtvarná. Letos byl do festivalové soutěže přihlášen nový dokumentární snímek Adély Komrzý a Tomáše Bojara s názvem Zkouška umění. Je pozorným pohledem na talentové zkoušky na naši nejstarší uměleckou akademii.

V průběhu festivalu proběhla v Domě České televize veřejná beseda s tvůrci, která přilákala mnoho diváků. Účastnil se jí i bývalý rektor AVU Tomáš Vaněk nebo malíř, pedagog Vladimír Kokolia a řeč byla nejen o přijímačkách. Veřejnost měla možnost s potěšením sledovat, že škole jde o více než jen tradiční atraktivnost umění a slávu pedagogů nebo absolventů. V besedě zazněly velmi hodnotné úvahy o dnešním společenském přínosu umění, které citlivě reaguje na život, ale jeho hodnoty nedokážeme příliš využít. Je to spíše problém galerií, ale je přirozené, že zajímá samotné tvůrce. S podobnou diskusí se na Vysoké škole uměleckoprůmyslové veřejnost nesetká.

Akademie výtvarných umění je známá nejen výukou, ale i svým výzkumným pracovištěm a televizí Artyčok. Vydává kvalitní periodikum, v němž je cítit přesah do života společnosti. TV produkci si můžete ověřit na školním webu. Kromě tvůrčích otázek řeší i aktuální témata profesní etiky. Mezi množstvím dokumentů vynikají ty, které se věnují nepříjemným problémům naší výtvarné scény, například Národní galerii nebo komplikované dlouhodobé kauze GASK. Na Umprum by podobná aktivita vyla vzhledem k vazbě na design nesmírně přínosná, ale škola na ni nemá evidentně energii.

Účastníci karlovarské besedy byli rádi, že natočený film umožnil veřejně prezentovat školu veřejnosti, ale málokdo v tu chvíli předpokládal, že by se mohl setkat s výrazným oceněním. Když mu na závěr byla udělena Velká cena soutěže Proxima, pomohlo to výrazně k podtržení mnoha souvislostí. Aniž by si dělala sama povrchní reklamu, vyrostla současná AVU do velmi hodnotné úrovně, která spíše než slávou je charakteristická společenskou odpovědností.

 

Václav Kaláb

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu