Design Cabinet CZ

23.02. 2019

Alessandro Mendini odešel do designérského nebe

Historie a osobnosti

V únoru 2019 zemřel guru světového designu, italský architekt a designér Alessandro Mendini (1931 – 2019).

Jeho širokospektrální tvůrčí záběr a multidimenzionální tvorba je obdivuhodná stejně, jak hluboké byly jeho historické znalosti a intelektuální šíře filozofických úvah, což mimo jiné dokládá jeho bohatá publicistická činnost pro odborné časopisy jako Domus (kde byl šéfredaktorem 1979-1985) a Casabella či časopis Modo, který založil. Bohatství historických náznaků v jeho architektuře a designu vyvolávalo mnohdy kritiku i diskusi, proč jsou pokládány za symboly moderního věku. Jeho nápadně barevná a dekorativní autorská díla a designérské vidění světa polarizovaly názory odborné i laické veřejnosti, nejčastěji proto, že bylo obtížné klasifikovat je podle kategorií soudobého a převládajícího vkusu. Patřil k jedněm z nejexcentričtějších postav revoluční designérské kultury.

Vystudovaný architekt pracoval do konce šedesátých let jako designér (ve studiu průmyslového designu Nizzoli Associati v Miláně pro firmu Olivetti). Na počátku sedmdesátých let se zařadil ke kritikům tehdejší designérské scény, spoluzaložil a podporoval avantgardní školu designu Global Tools a průkopnickou postmodernistickou skupinu experimentálního designu Studio Alchimia, do které vstoupil. Od konce sedmdesátých let je spojován s koncepcemi redesignu (propojování stávajících designů) a banálního designu (jak mohou každodenní předměty inspirovat nový život). Mandiniho návrhy nikdy nezapadaly do kategorií jednorozměrného funkčního designu. Proto vybízely nejen ke komunikaci a diskusi, ale nastolovaly základní otázky o smyslu a účelu designu. 

Alessandro Mendini navrhoval produkty pro stolničení pro firmu Alessi (proslulé jsou jeho vývrtky víno v podobě figurek nebo kávovar Philips by Alessi pro firmu Philips), vázy pro společnost Venini, hodinky pro firmu Swatch, nábytek pro firmu Zanotta, laminátové obklady pro Abet Laminati a dále například pro firmy Belosta, Bisazza, Cappellini, Cleto Munari, Etro, Memphis, Meritalia, Swarovski, Vitra, Zerodesign a řadu dalších. Ve firmách Alessi a Zanotta působil řadu let jako poradce. V roce 1989 založil se svým bratrem Francescem Mendinim Atelier Mendini v Miláně a s Yumiko Kabayashi Paradise Tower v Hirošimě.   

 

Za zmínku stojí, že v roce 2009 přijal společně s Luigim Colanim funkci porotce od české firmy Grund v soutěži Grund International Design Contest (na koupelnové předložky), kterou organizoval Design Cabinet CZ. K úrovni soutěže napsal: „Hodnocení projektu koupelnových předložek představených v soutěži firmy Grund mi činilo velkou radost. Z mého pohledu bylo hodnocení velmi obtížné, protože většina prací byla dodána ve vysokém standardu a kvalitě. Velmi mě potěšilo, jak se autorům podařilo přiblížit k zadání soutěže, a také mě příjemně překvapila prezentace jednotlivých prací. Práce, které jsem vybral, vyjadřují nový přístup k produktu, protože navrhují fyziologicko-estetické řešení v materiálech koupelnových předložek.“     

Pro tohoto designérského velikána platilo totéž, co na divadle: v designu není malých rolí!    

www. ateliermendini.it

Lenka Žižková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu