Design Cabinet CZ

28.10. 2008

Alvar Aalto a Jan Čtvrtník

Novinky

Jan Čtvrník se zúčastnil soutěže Droog Design Climate Competition, kterou vyhlásilo známé holandské studio Droog Design z Amsterodamu. A protože jde o velmi přemýšlivého a erudovaného tvůrce bylo jasné, že jeho návrh bude sofistikovaný...

(Lenka Žižková) Legendární finský architekt a designér Alvar Aalto (aalto v překladu znamená vlna) (1898 - 1976) ve světě nazývaný poetickým nebo organickým funkcionalistou se v roce 1937 přihlásil do soutěže, kterou vypsala finská sklárna Karhula-Iittala. Cílem soutěže bylo najít objekty, které by mohly reprezentovat Finsko na světové výstavě v Paříži v roce 1937. Soubor váz, které Alvar Aalto navrhl, přihlásil do anonymní soutěže pod názvem Eskimoerindens Skinnbyxa, což v překladu znamená „kožené spodní kalhoty eskymácké ženy. Jak takové kalhoty vypadají mohl autor jistě vědět, protože měl ateliér také v Laponsku. Tvarově jsou vázy typickým představitelem Aaltova organického konceptu tvorby. Spekuluje se, že jejich tvar vychází z forem finských jezer, ale také z jeho pokusů se svazkem ohýbaných větviček. Nezapomínejme však na název, pod kterým Aalto vázy do soutěže poslal (kdo někdy viděl eskymácké kalhoty, pochopí)! Na druhou stranu byl Aalto známý šprýmař a vtipálek. Vázy soutěž vyhrály, a protože se jedna z nich líbila řediteli helsinské restaurace Savoy, byla po ní nazvána. Tím se také dostala do sítě hotelů Savoy na celém světě. Stala se ikonou finského designu a v současnosti se prodává pod jménem tvůrce -Aalto (ovšem také Vlna). Nevím, zda by autor byl nadšen, kdyby viděl, jak se jeho váza vyrábí v různých zmenšeninách, které končí až u podoby malého popelníku.

Jan Čtvrtník a Aaltova váza
Jan Čtvrník se zúčastnil soutěže Droog Design Climate Competition, kterou vyhlásilo známé holandské studio Droog Design z Amsterodamu. A protože jde o velmi přemýšlivého a erudovaného tvůrce bylo jasné, že jeho návrh bude sofistikovaný. Pro vyjádření klimatologických změn vytvořil jezero s půdorysem vázy, a v něm vyjádřil zmenšenou plochou vysychání způsobené klimatickými změnami. Sedmdesátiletý rozdíl v ploše jezera v roce 1937 a 2007 vyjádřený v půdorysu „je mementem vlivu člověka na klima planety", vysvětluje autor. Jan Čtvrtník s tímto konceptem soutěž Climate Competition vyhrál.

Hodnocení Independentu
Britský deník Independent uveřejnil v minulém týdnu dvacítku nejzajímavějších návrhářských počinů , které jsou tematicky spojeny s ekologií. Londýnský expert na design Marcus Fairs zařadil do dvacítky nejzajímavějších „zelených objektů" i vázu Jana Čtvrtníka.
Přejeme Honzovi Čtvrtníkovi, aby se vítězstvím v soutěži i výběrem a publikací v Independentu klasifikoval mezi designéry, kterým se naskytnou zajímavé nabídky a projekty v zahraničí. V Česku se nedávno prezentoval na říjnové výstavě art&interior pohovkou Moara a sedacími prvky ai.ro pro firmu Polstrin Design z Hradce Králové

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu