Design Cabinet CZ

28.01. 2018

Americké ocenění Good Design Award pro český zubní kartáček Spokar Petra Novague

Články

Na první pohled je Spokar I X prostě barevný kartáček na zuby. Za jeho podobou však stojí zajímavý příběh, jehož součástí jsou i čtyři mezinárodní ocenění za design. To nejnovější je zároveň to nejvýznamnější – americká Good Design Award.

Pro Petra Novague je obrovský úspěch zařadit se mezi takové značky, jako je Apple, Samsung, Ferrari nebo Porsche. A hlavně: není to poprvé. Pro studio Novague je to už třetí Good Design. Stejným počtem těchto cen se v Česku nemůže pochlubit žádný jiný designér.
Odborná porota soutěže ocenila design kartáčku za jeho důmyslnou ergonomii při zachování minimalistického vzhledu.
„To, jak si čistíme zuby, je otázkou určitého návyku. Kartáček vždy vnímáme jako nástroj, kterému dáváme osobitý pohyb. V případě kartáčku Spokar I X nás však kartáček sám nutí ke správné pozici úchopu tak, abychom si zuby čistili pod správným úhlem,“ vysvětluje designér Petr Novague.
Česká firma Spojené kartáčovny je největším producentem zubních kartáčků v České republice, a tímto modelem vstupuje do vyššího segmentu, pro který je inovativní a atraktivní design klíčový. Kartáček má vyšší počet štětin než jakákoli dosavadní konkurence, což zásadně pomáhá lepšímu čištění zubů. Jeho speciální ergonomie dovoluje uchopení kartáčku tak, aby se při čištění zubu dostal i na místa, kde má běžný kartáček smůlu.
„Cílem spolupráce s Petrem Novaguem bylo uvést na trh moderní zubní kartáček, který splňuje požadavky stomatologů. Navrhl pro nás jedinečný kartáček včetně originálního obalu. Zisk několika mezinárodních ocenění za produkt i obal potvrdil, že jsme si vybrali správně. Společně s Petrem postupně měníme image našich produktů a jejich prezentaci. Zákazníkovi chceme spolu s kvalitním výrobkem nabídnout i přidanou hodnotu v podobě atraktivního designu,“ řekla obchodní ředitelka Spojených kartáčoven Šárka Zbrojková.
„Zubní kartáček byl nová výzva – něco tak jednoduchého a zároveň pro člověka zásadního. Produkt, který berete každý den několikrát do ruky. Je tedy velmi důležité zohlednit správnou ergonomii a zároveň navrhnout vzhled, který se neokouká. Oproti designu auta vypadá takový úkol jednoduše, při zodpovědném přístupu ale i tenhle projekt trval skoro rok a mám pocit, že bych se teď možná uchytil i jako asistent u nějakého zubního hygienisty,“ směje se Novaque.
Zatím ale zůstává u designu a raduje se ze třetího ocenění Good Design Award, která je od roku 1953 jednou z nejstarších a nejprestižnějších mezinárodních cen za design. První dvě získal Novague za design ikonické židle Edge a za „remake“ slavného Rka - sportovního vozu R200 společnosti Hoffmann&Novague.
Více informací na www.novague.com

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu