Design Cabinet CZ

30.12. 2021 - 15.01. 2022

Česká centra k Vánocům a roku skla 2022

Výstavy

 

Christmas Treasure / Současná česká skleněná vánoční ozdoba 

 

Christmas Treasure/  Současná česká skleněná vánoční ozdoba je název nové výstavy českého skla, která se premiérově uskutečnila v Paříži a současně v nizozemském Leerdamu. Zdůrazňuje umění českých sklářů, kteří se specializují na výrobu vánočních ozdob. Vznik nové, originální „křehké výstavy“ iniciovala Česká centra. 

Výroba foukaných skleněných vánočních ozdob má v českých zemích dlouholetou tradici a ve světě mnoho obdivovatelů i  sběratelů.  Nová výstava Českých center, která vznikla ve spolupráci s partnery, představuje nejen tradiční skleněné vánoční ozdoby, jejich základní tvary a techniky, ale i nejnovější trendy v oboru – vše z produkce českých firem. Rukodělná kvalita, nápaditost dekoru, tradice i jedinečnost řemeslného postupu jsou přednosti, které z českých skleněných vánočních ozdob učinily světoznámý pojem. 

Zvláštní kapitolu výstavy tvoří perličkové vánoční ozdoby z Poniklé, které jsou specifickou výrobní technologií aplikovanou pouze v ČR. Proto byly v roce 2020 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). V současnosti je vyrábí pouze jediná firma v ČR – firma Rautis.  

České vánoční skleněné ozdoby rezonují i v jiných částech světa. České centrum New York představí designové vánoční ozdoby od firmy Brokisglass a na opačném konci světa v Českém centru Tokio zas perličkové vánoční ozdoby od Rautisu.

Obě výstavy skončí 15. ledna 2022.

 

Today Together v Bruselu

 

V Bruselu se představí ozdoby současných českých designérů. v umělecké instalaci s názvem Today Together architektky Terezy Hradílkové – Porigami.  Vše bude k vidění ve výloze nedaleko bulváru Anspach a burzovního náměstí. Návštěvníky potěší originály vánočních ozdob od autorů a značek Muck, Nalejto, Petry Krausové, Anny Semancové a Terezy Drobné a Petry Hartmanové pro Rautis,

 

Rok 2022 je rokem skla

Rok 2022 je rokem skla – sofijské České centrum představuje veřejnosti skláře Lukáše Jabůrka na výstavě Dolce Vita. Jednání o prezentaci firmy Lasvit probíhají v Izraeli. Další ve výčtu je České centrum Milán, které spolupracuje na výstavě Ronyho Plesla s názvem Gli alberi crescono dal cielo v Benátkách. Ve Španělsku bude vystavovat Jitka Kolbe Růžičková v MAVA v Alcorconu a při příležitosti zahájení českého předsednictví EU je naplánována premiéra projektu o inovacích ve skle Czech In v Muzeu Královských skláren v La Granja. Tento projekt dále bude dále uveden prostřednictvím Českých center v Moskvě, Varšavě, a rovněž v Sofii. 

 

Více informací v příloze.

 

 

 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu