Design Cabinet CZ

30.11. 2018

Čeští designéři vyvinuli jako první na světě reproduktory z písku

Články

České designové studio Deeptime představuje jako první na světě komerčně dostupnou audio sestavu vyrobenou z písku.

Unikátní limitovaný set reproduktorů Ionic Sound System staví na symbióze netradičního organického designu s inovativním využitím technologie průmyslového 3D tisku. Díky extrémně kvalitnímu zvuku ocení novinku nejen milovníci designu a nových technologií, ale i nejnáročnější hudební nadšenci.

Audio set Ionic Sound System je sestava designových reproduktorů, dvou satelitů a aktivního subwooferu, určená především pro domácí či kancelářské interiéry, které nechají vyniknout nejen zvukovou, ale i estetickou kvalitu reproduktorů. Pískové ozvučnice reproduktorů jsou vyrobeny aditivní technologií z jednoho kusu. Jejich vzhled a akustické vlastnosti tak nenarušují žádné viditelné spoje či šrouby. Audio set je navržen a optimalizován tak, aby i při velmi kompaktních rozměrech jednotlivých reproduktorů dosahoval maximálního možného akustického výkonu. Celkový výkon sestavy je tak v běžném provozu dostatečný i pro místnosti do zhruba 40m2. Veškeré komponenty audio systému, včetně ovládacích prvků, nožiček a konektorů jsou vyrobené dle návrhů studia Deeptime.

Zakladatelé studia, Martin Hřeben a Ondřej Chotovinský, vychází z dlouholetých zkušeností průmyslového designu zejména v automobilovém průmyslu (např. Škoda, McLaren nebo Honda). Do vývoje unikátní audio sestavy se tak promítl důraz na invenční přístup a maximální možnou kvalitu v návrhu i výrobním procesu.

To, co činí Ionic Sound System opravdu jedinečným je netradiční využití technologie průmyslového 3D tisku z písku, takzvaného sandprintu. Tato technologie aditivní výroby byla vyvinuta především pro tisk forem a jader pro odlévání kovů. Studio Deeptime vyvinulo technologický postup, který velmi křehké tištěné polotovary promění kombinací na míru vyvinutých tvrdidel a barev ve velmi odolný a trvanlivý produkt. Materiál, který vlastnostmi i vzhledem připomíná kámen má velmi příznivé akustické vlastnosti, což ve spojení s technologií 3D tisku otevírá studiu možnost navrhovat a vyrábět ozvučnice reproduktorů téměř bez omezení složitosti a variability tvarů či velikostí. Zkušenosti obou designeru s vývojem hardware umožnily studiu vyvinout vlastní unikátní elektroniku, díky které je možné audio systém připojit optickými či analogovými vstupy nebo přes Bluetooth rozhraní s podporou nejkvalitnějších kodeků aptX & AAC audio.

Vznik studia Deeptime a počátek vývoje Ionic Sound System sahá do roku 2014, kdy Martin Hřeben a Ondřej Chotovinský, ještě pod značkou Akemake, představili první reproduktory na světě vytištěné ze dřevěného kompozitu. Zájem tisku a veřejnosti o tehdejší prototypy motivoval zakladatele studia k hledání materiálů a výrobních procesů, které by umožnily koncepty přetvořit v komerčně dostupný produkt a dotáhnout je k akustické a estetické dokonalosti. Do budoucna designerské duo plánuje obohatit Ionic Sound System o rodinu produktů, která pokryje řadu dalších velikostí, barevných variant a typů povrchových úprav reproduktorů. 

Ionic Sound System má za sebou úspěšnou premiéru na jednom z největších HiFi veletrhů Audio Video Show Varšava. V Praze bude k vidění od 28.11. do 2.12.2018 v pražském Kongresovém centru v rámci přehlídky Czech Design Week a od ledna 2019 ve vybraných prodejnách audio techniky.

Více informací v přílohách a o dostupnosti Ionic Sound System na https://deeptime.limited

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu